Zajęcia edukacyjne dla dzieci

Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej dzieci poświęcają coraz więcej czasu na naukę. Oprócz chodzenia na lekcje do ich obowiązków należy także odrabianie prac domowych i powtórki na sprawdziany, a nierzadko też poprawki. Przedszkolaki mają ten swego rodzaju wyścig jeszcze przed sobą. Mogą cieszyć się czasem na zabawę i aktywności przygotowane im przez rodziców. Warto jednak zadbać o to, żeby rozwój intelektualny pociechy rozpoczął się dynamicznie już od najmłodszych lat. Pomóc w tym mogą zajęcia edukacyjne dla dzieci w przedszkolu.

Jak pracuje umysł przedszkolaka?

Nierzadko można usłyszeć lub przeczytać, że pierwsze lata życia są niezwykle istotne w kształtowaniu się kompetencji najmłodszych. Dlaczego tak się dzieje? Wczesne dzieciństwo to okres, w którym bardzo dużo obszarów ludzkiej aktywności umysłowej rozwija się w tym samym czasie. Dzieci wkraczają w świat społeczeństwa, w którym się urodziły, przez co muszą się do wielu rzeczy przystosować. Uczą się m.in. budować wypowiedzi, regulować potrzeby fizjologiczne, rozpoznawać swoje emocje, wykonywać aktywności fizyczne i precyzyjne ruchy. Ponadto liczba aktywnych neuronów u przedszkolaka jest dwukrotnie większa niż u starszych dzieci. Po 6. roku życia mózg zmniejsza swoją aktywność o blisko 50%, dlatego najmłodsze pociechy są tak bardzo ciekawe otaczającej je rzeczywistości. Mózg przedszkolaka pracuje więc na wysokich obrotach przez ciągłe przyswajanie nowych informacji i bodźców. W tym burzliwym okresie najmłodsi podejmują pierwsze próby zrozumienia otaczającego je świata, ludzi oraz własnych odczuć i sytuacji, w których się znajdą. To ciągłe wystawienie młodego umysłu na nowe doświadczenie sprawia, że dzieci w wieku przedszkolnym mają duży potencjał do wykorzystania w nauce przez zabawę. Doskonałą formą rozwoju będą więc dla nich dodatkowe zajęcia edukacyjne.

Zajęcia edukacyjne dla dzieci – Poznań

Zajęcia edukacyjne w Poznaniu są oferowane przez wiele przedszkoli. Są doskonałym sposobem na urozmaicenie najmłodszym czasu spędzanego poza domem. Zajęcia pozalekcyjne, prowadzone z myślą o tak młodych uczestnikach, powinny być tworzone jako połączenie edukacji i rozrywki. Uwagę małych dzieci trudno jest przyciągnąć na dłuższy czas, dlatego prowadzący muszą wykazywać się ponadprzeciętną kreatywnością. Rodzic, który zdecyduje się na to, by jego pociecha chodziła na zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków, chce mieć pewność, że ten czas zostanie dobrze przez dzieci wykorzystany. Żeby zachęcić rodziców do rozważenia oferty zajęć edukacyjnych dla dzieci w przedszkolu, warto zorganizować tzw. lekcję pokazową. Wówczas będzie możliwa rozmowa z prowadzącym zajęcia i przekonanie się o atrakcyjności programu i stosowanych metod. Rolą nauczycieli przedszkolnych może być natomiast obserwacja maluchów i naprowadzenie rodziców na to, co może okazać się dla nich ciekawym zajęciem w czasie, gdy ich rodzice są w pracy. To one spędzają bowiem z przedszkolakami znaczną liczbę godzin w ciągu dnia i często są w stanie określić, czy dziecko przejawia jakieś szczególne zainteresowania lub umiejętności i zaproponować konkretne zajęcia edukacyjne. Przedszkole może być miejscem nie tylko opieki nad najmłodszymi, ale także dbania o ich rozwój na wielu płaszczyznach.

Jakie zajęcia edukacyjne warto organizować w przedszkolu?

Dzieci, które już w przedszkolu mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych aktywnościach, będą chętnie wybierać zajęcia edukacyjne w szkole podstawowej. Żeby zbadać, jakie umiejętności maluchy mogą i chcą rozwijać w przedszkolu, można wykonać ankietę wśród rodziców lub zaproponować im różne warianty. Oto dwie z wielu atrakcyjnych opcji zajęć edukacyjnych dla przedszkolaków.

Języki obce

To jedna z najczęściej wybieranych grup zajęć edukacyjnych dla dzieci. Okres przedszkolny to według wielu dydaktyków czas najbardziej efektywnego przyswajania nowego języka. Jest to spowodowane:

  • plastycznością aparatu artykulacyjnego – w wieku przedszkolnym dziecko jest w stanie wypowiedzieć dużo więcej dźwięków niż osoba dorosła z w pełni ukształtowanymi narządami mowy. Dzięki temu najmłodszym łatwiej przyswoić obco brzmiące słowa, a nawet wyuczyć się konkretnego akcentu;
  • intensywnym rozwojem kompetencji językowych, czyli pisania, mówienia, czytania – słuchania. Przedszkolaki zaczynają nabywać wszystkie te umiejętności, by opanować swojego język ojczysty. To w konsekwencji wpływa pozytywnie także na przyswajanie tego obcego.

Zajęcia edukacyjne dla dzieci w przedszkolu to możliwość zaszczepienia w nich miłości do języków obcych już od małego, a także zaproponowania im wielu ciekawych zabaw.

Robotyka – nowoczesne zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków

Nie każdy rodzic wie, jak długim procesem jest nauka programowania. Dając najmłodszym taką możliwość już w przedszkolu (np. poprzez zajęcia z robotyki dla szkół i przedszkoli), wyposażamy ich w zalążek niezwykle przydatnych i pożądanych obecnie kompetencji, które będą mogli rozwijać przez wszystkie późniejsze etapy edukacji. Dlaczego warto uczyć dzieci programowania już w przedszkolu?

  • Najmłodsi mogą stworzyć samodzielnie coś nowego, od podstaw. Napisanie nawet bardzo prostego programu, który później wykona konkretne zamierzone funkcje, daje przedszkolakom mnóstwo radości i satysfakcji. Dziecko może przyswajać podstawy programowania, czyli algorytmy, np. dzięki układaniu klocków. Przepis na naukę przez zabawę gotowy.
  • Dzieci mają do czynienia z nowoczesnymi urządzeniami i robotami, dzięki którym lepiej odnajdą się w przyszłości w skomplikowanym świecie technologii.
  • Nauce programowania zawsze towarzyszy ćwiczenie cierpliwości. Liczne próby zrozumienia i poprawnego zbudowania algorytmu wymagają często czasu. Jeśli jednak przedszkolak „wciągnie się” w kodowanie, szukanie błędów będzie dla niego motywującym wyzwaniem.
  • Programowanie jest bezpośrednio związane z umiejętnością logicznego myślenia. Można je ćwiczyć nawet już w wieku kilku lat.
  • Dzieci znające podstawy programowania lepiej poradzą sobie z niektórymi zagadnieniami matematycznymi, które czekają na nich w szkole.
  • Programowanie to w istocie język porozumiewania się z maszynami. W XXI wieku będzie miał coraz większe znaczenie, dlatego warto stawiać na naukę już od najmłodszych lat!

Zajęcia edukacyjne dla dzieci z GO4Robot

Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą warsztatów i zajęć edukacyjnych. Organizujemy również imprezy dla dzieci w Poznaniu i okolicach, a także umożliwiamy produktywne spędzenie wolnego czasu oraz rozrywkę dla dzieci w naszej strefie w poznańskiej galerii Malta. Zajęcia edukacyjne odbywają się również w innych miastach, które znajdują się na naszej stroni internetowej. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania?

Być może odpowiedź znajdziesz w tej sekcji. A jeśli nie - zapraszamy do kontaktu!

Czy warto organizować zajęcia edukacyjne w przedszkolu?

Rozwój umysłowy dziecka można i warto stymulować już od lat przedszkolnych. Dodatkowe edukacyjne lub artystyczne zajęcia i warsztaty są doskonałą okazją nie tylko do stymulowania zdolności intelektualnych, ale także do ciekawej zabawy w grupie rówieśników.

Jakie zajęcia przyniosą najmłodszym najwięcej korzyści?

To zależy od tego, jakie zainteresowania i talenty przejawia dziecko. Żeby przedszkolak z chęcią uczestniczył w zajęciach edukacyjnych, powinny mu się podobać. Jeśli się nudzi, szybko się zniechęca. Sposobem na sprawdzenie, jakich metod używają prowadzący warsztaty i czy odpowiadają one przyszłemu uczestnikowi, są lekcje pokazowe. Warto je zorganizować i zachęcić rodziców do przyjścia na nie wraz z pociechami.

Czego warto uczyć dzieci w wieku przedszkolnym?

Jedną z wielu opcji rozwoju intelektualnego przedszkolaków jest nauka języków obcych. Związane z nimi dodatkowe zajęcia edukacyjne mogą być doskonałą metodą zapewnienia im naukowej rozrywki. Ponadto wiele sprawności można trenować poprzez naukę podstaw programowania.