Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?

Dzieci obecnie wzrastają wraz z technologią, która staje się nieodłącznym elementem ich życia. Coraz więcej opiekunów chce, aby maluch nie tylko używał telefonów czy komputerów, ale też zrozumiał ich funkcjonowanie. O umiejętności programowania mówi się coraz więcej – także w kontekście edukacji dzieci. Branża IT cały czas się rozwija i dlatego dorośli chcą zainteresować najmłodszych kodowaniem. Nauka programowania dla dzieci rozwija nie tylko umiejętności IT, ale uczy także logicznego i kreatywnego myślenia. Jakie są najpopularniejsze języki programowania dla dzieci, od których warto rozpocząć przygodę z kodowaniem?

Programowanie dla dzieci – dlaczego warto?

Według badań – programowanie dla dzieci tak samo, jak szachy, a nawet w większym stopniu, rozwija logiczne, strategiczne i kreatywne myślenie. Jak jednak wiadomo, najlepiej uczyć się przez zabawę, dlatego kodowanie dla najmłodszych ma opierać się na łagodnym przyswajaniu wiedzy. Stąd tak popularne są zajęcia komputerowe dla dzieci czy robotyka, w której nie brakuje przede wszystkim dobrej zabawy, dzięki czemu dzieci swobodnie przyswajają wiedzę. Język programowania dla dzieci musi opierać się na prostych przekazach i technikach dostosowanych do wieku oraz preferencji dziecka. Próba nauczenia dziecka kodowania poprzez wyłożenie mu podstaw HTML może nie być dla niego atrakcyjna, a nawet może trwale zniechęcić malucha do poznawania kodu. Nauka języków programowania dla dzieci ma wiele zalet, które wpływają na jego ogólny rozwój. Uczą samozaparcia, dociekliwości i samodzielnego rozwiązywania problemów. Ponadto nauka kodowania:

 • angażuje kreatywne i logiczne myślenie,
 • uczy umiejętności pracy w grupie,
 • pobudza zaangażowanie oraz ciekawość,
 • uczy wyciągania wniosków z porażek (uczenie się na błędach),
 • wpływa na dociekliwość i poszukiwanie najlepszego rozwiązania,
 • angażuje pracą prawej i lewej półkuli mózgu,
 • wpływa na zdolności poznawcze i analityczne,
 • pomaga tworzyć coś z niczego, dziecko staje się twórcą,
 • uczy samozaparcie i próbowania od początku w razie niepowodzeń,
 • uspokaja, działa odstresowująco, pozwala skupić się na jednym zadaniu,
 • uczy nieschematycznego myślenia,
 • dziecko oprócz języków kodowania uczy się także języka angielskiego,
 • uczy cierpliwości i samodzielnego myślenia,
 • ma wpływ na kolejne etapy edukacji.

Nauka informatyki czy samego programowania podyktowana jest także względami bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach nie uchronimy dziecka przed technologią, ale możemy pomóc mu świadomie i bezpiecznie korzystać z programów, aplikacji oraz wskazać, jakie zagrożenia mogą czyhać na niego w sieci. Dziecko, które od podszewki zaznajomi się ze światem internetu i IT, będzie znało mechanizm funkcjonowania tej dziedziny wiedzy.

Czy każde dziecko może nauczyć się programować?

Czy języki programowania zrozumieją tylko dzieci, które przejawiają talent do nauki przedmiotów ścisłych? Oczywiście, że nie. Mitem jest stwierdzenie, że dziecko – zwłaszcza kilkuletnie – jest gorsze z jakichś przedmiotów i nie będzie w stanie ich przyswoić. Owszem, każdy jest indywidualistą i niektóre zagadnienia przychodzą łatwiej, a inne trudniej. Dlatego tak ważny jest sposób podania wiedzy, aby już na samym wstępnie skupił uwagę i zainteresował. Prawdą jest, że naukę programowania najlepiej zacząć jak najwcześniej. Przyjmuje się, że najlepszy czas na start w nauce kodu przypada na 4-5 lat. Każde dziecko może zacząć programować, ale nie każde chce. Nic na siłę. Zmuszaniem do zajęć – nie tylko z kodowania – możemy malucha trwale zniechęcić do uczenia się i poznawania zagadnień IT. Być może z czasem maluch przekona się do tej tematyki, a opiekun może mu w tym pomóc poprzez proponowanie rozmaitych gier i aplikacji, które w nienachalny sposób przyswajają różne języki kodowania.

Kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się programowania?

Trudno jest ograniczyć dzieciom dostęp do telefonów i komórek, gdyż są one częścią cyfrowego świata. Warto natomiast pokazać najmłodszych, że urządzenia te są przede wszystkim narzędziem. Języków programowania można już uczyć dziecko między 4 a 5 rokiem życia i najlepiej malucha oswajać z tą wiedzą z pomocą odpowiednich dla nich programów do kodowania, dzięki którym będą edukować się przez zabawę. Odpowiednim narzędziem dla tej grupy wiekowej jest np. Scratch i Scratch Jr. Taki program do programowania to czysta zabawa.

Języki programowania dla dzieci – które najlepsze?

 • Scratch JR – najpopularniejszy program do nauki kodowania dla dzieci. Jest to bezpłatna aplikacja na tablet, która w sposób przystępny i obrazowy przekazuje wiedzę o kodowaniu. Nauka programowania dla dzieci online, która odbywa się przy pomocy programu Scratch, jest intuicyjna, dlatego tak chętnie sposób ten wybierany jest najczęściej na start. Scratch wykorzystuje kolorowe klocki i w zasadzie cała aplikacja skupia się na elementach wizualnych. Z pomocą programowania Scratch można wykonać proste gry, animacje i bajki.
 • Python – to odpowiedni język programowania dla dzieci, który jest także używany przez zawodowców. Z pomocą tego języka najłatwiej zacząć naukę właściwego kodu. Wielu zawodowych programistów zaczynało swoją przygodę z kodem właśnie od nauki programowania z językiem Python. Język ten jest przydatny do tworzenia gier czy frameworków.
 • Small Basic – to język programowania dla najmłodszych, który został stworzony przez firmę Microsoft. Ma być łatwy do przyswojenia – nie tylko dla dzieci, bo z tego programu mogą korzystać także dorośli, którzy chcą zacząć kodować. Program ten polecany jest od siódmego roku życia.
 • Blockly – to kolejny program do nauki języków programowania, tym razem stworzony przez Google. Wizualnie jest podobny do Scratch, ale jest to bardziej rozbudowana wersja, gdyż Blockly umożliwia programowanie w takich językach jak JavaScript, Python, czy PHP. Do używania programu Blockly potrzebna jest umiejętność czytania, dlatego polecany jest dzieciom od 6-7 roku życia.
 • Lego Mindstorms® – to połączenie programowania i robotyki. Zabawa klockami Lego od lat cudowania, że jest to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i pasji. Lego Mindstorms® umożliwia zbudowanie własnego robota od podstaw, zaprogramowanie go, a także zabawę różnymi funkcjami.
 • Alice 3D – to program do kodowania i tworzenia animacji oraz gier, który opiera się na systemie „przeciągnij i upuść”. Koncepcja tego programu zbliżona jest do zasad działania Scratch i Blockly.
 • Code.org – to aplikacja, która uczy nie tylko kodowania, ale ogólnych zagadnień informatycznych. Polecana jest starszym dzieciom, które chcą zwiększać swój poziom umiejętności w nauce języków programowania.
 • Minecraft – ta popularna wśród dzieci (i nie tylko gra), w której tworzy się świat, bardzo wspomaga naukę kodowania i wiele szkół oraz kursów programowania dla najmłodszych wykorzystuje ją podczas swoich zajęć. Minecraft daje wiele możliwości, np. przybliża język JavaScript.

Jaki język programowania wybrać?

Wymienione powyżej programy do programowania dostępne są w wersji darmowej, więc tym bardziej warto nimi zainteresować dzieci. Zaletą Blockly, Small Basic czy Scratch jest na pewno ich przejrzystość i intuicyjność, dzięki której najmłodsi automatycznie uczą się nowych rzeczy poprzez zabawę. To jaki język programowania dla dziecka wybrać zależy od jego indywidualnych upodobań i preferencji. Programowanie posiada same plusy, ale naukę języka kodu trzeba rozpocząć od programów prostych i takich, które będą zachęcały do dalszego poznawania tajników kodu. Chcesz się dowiedzieć, jaki język będzie najlepszy dla Twojego dziecka? Poznań, Wrocław, Częstochowa, Łódź i Gdańsk to miasta, w których uczymy.

Masz pytania?

Być może odpowiedź znajdziesz w tej sekcji. A jeśli nie - zapraszamy do kontaktu!

Pytanie