Zabawy rozwijające twórcze myślenie i wyobraźnię

To rodzice muszą wspierać dziecko w rozwijaniu wyobraźni, kreatywności i logicznego myślenia oraz proponować mu zabawy, które będą wpływały na twórcze myślenie. Pomysłów nie brakuje, potrzebne są tylko chęci i czas, który rodzic i dziecko wykorzysta pożytecznie. Istnieje wiele interesujących zabawach, które są zdecydowanie lepsze od bezmyślnego wpatrywania się w ekran telewizora czy smartfona. Podpowiemy, jak rozwijać twórcze myślenie u dzieci.

Nauka przez zabawę – zwróć szczególną uwagę na ten aspekt

Mozolne wtłaczanie wiedzy np. matematycznej czy humanistycznej może trwale zniechęcić dziecko do uczenia się nowych rzeczy. Będzie mu to kojarzyło się z przykrym obowiązkiem, przymusowym uczeniem się. Podobnie jest z zabawą. Owszem – istnieje wiele ciekawych gier, dzięki którym można się uczyć oraz mieć z nich świetną rozrywkę, jednak trzeba takie zabawy pokazać maluchowi w przystępny sposób i już od wczesnych miesięcy być nastawionym na rozwój dziecka. Zabawa dla dzieci jest ważna, bo wtedy są nią pochłonięte i nawet nie odczuwają, że przy okazji uczą się nowych rzeczy. Ponadto kreatywna zabawa pobudza zmysły, daje możliwości logicznego, twórczego i przestrzennego myślenia.

Zajęcia kreatywne dla dzieci – zalety uczenia z głową

Lepienie z plasteliny lub gliny, gry planszowe i komputerowe, malowanie i rysowanie, a także gry logiczne to sposób na radzenie sobie z nudą i kreatywne spędzenie czasu. Jakie są jeszcze plusy zajęć kreatywnych?

 • Jest to sposób na rodzinne spędzenie czasu
 • Dziecko pogłębia swoje zdolności logicznego, przestrzennego i kreatywnego myślenia
 • Uczy zdrowej rywalizacji oraz przyjmowania porażek z uśmiechem na twarzy
 • To także sprawdzian pokory i umiejętności przyjmowania niepowodzeń
 • Rozwija sensorykę i motorykę
 • Zwiększa potencjał intelektualny
 • Uczy twórczego i nieschematycznego myślenia
 • Pomaga zainteresować się nauką, rozwijać pasję
 • Wiedza przekazana w atrakcyjny sposób pokazuje dziecku, że warto uczyć się nowych rzeczy. Potęguję ciekawość do świata i chęć odkrywania
 • Uczy pracy w grupie, wzajemnego wspomagania się, a nie niezdrowej rywalizacji
 • Buduje indywidualizm i nie ogranicza wyobraźni.

Dodatkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci w kreatywnej formie mogą okazać się niezwykle wartościowe i sprawiać najmłodszym frajdę. Mogą odbywać się zarówno w formie zajęć pozalekcyjnych w szkole, jak i w postaci ciekawych eventów, imprez czy dodatkowych aktywności zapewniających doskonałą rozrywkę.

Jakie gry i zabawy wpływają na rozwój?

Dla każdego wieku dziecka przewidziane są inne zabawy, które wpływają na jego rozwój. Już niemowlaki mogą rozwijać swoje sensoryczne oraz motoryczne zdolności, poprzez zabawki kontrastowe, wpływające na zmysły dotyku, słuchu i wzroku, które pomagają im poznawać otaczający je świat. Na każdym etapie rozwoju trzeba dostosować zabawy do wieku dziecka, by mogły one z nich wyciągnąć pełen potencjał twórczy i edukujący. O ile nie jest trudno do wspólnych i kreatywnych zabaw zachęcić dziecko, które ma 3-4 lata, to ciężej jest już z dziećmi, które mają lat 5+. Wtedy też zaczynają się ich własne zainteresowanie, które niekiedy dalekie są od walorów edukacyjnych. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co dziecko robi np. na komputerze czy smartfonie i zachęcić je do twórczej zabawy za pomocą innych środków. Każde dziecko jest inne i nie każdemu do gustu przypadną gry planszowe czy zajęcia manualne. Trzeba znaleźć złoty środek.

 • Klocki – to chyba najbardziej sprawdzona i dogodna dla każdej grupy wiekowej zabawa dla dziecka, która rozwija i uczy. Zwłaszcza klocki Lego cieszą się niesłabnącą popularnością – także wśród osób dorosłych. Budowanie z klocków przede wszystkim rozwija wyobraźnie, wpływa na przestrzenne oraz twórcze myślenie, a ponadto pozytywnie oddziałuje na zdolności manualne i konstrukcyjne. Jest to zabawa dla całej rodziny, dlatego klocki są nadal jedną z zabawek najchętniej wybieraną.
 • Prace artystyczne – lepienie z gliny, rzeźby z masy solnej, malowanie, wycinanki, ciastolina czy plastelina – to elementy zabawy, które bardzo dobrze wpływają na zdolności manualne i twórcze. Dziecko ograniczone jest tylko własną wyobraźnią. Zabawy rozwijające dla dzieci z wykorzystaniem farb i gliny nie tylko wpływają na kreatywność, ale też pobudzają neurony i aktywują działanie prawej i lewej półkuli mózgu. Ponadto zajęcia plastyczne dają nieoceniony efekt terapeutyczny. Prace manualne uspokajają, pozwalają się skupić na jednym zadaniu, wyciszają dziecko i ćwiczą w nim umiejętność skupienia. Ponadto rozwijające zajęcia artystyczne nie powodują żadnej presji i nie stwarzają ograniczeń twórczych, dzięki czemu dziecko myśli przestrzennie. Aktywności tego typu rozwijają w dziecku umiejętności sensoryczne i ruchowe, gdyż maluch musi nauczyć się, jak prawidłowo trzymać nożyczki, pędzel, jak narysować prostą linię czy kropki. Umysł dziecka jest mocno stymulowany, maluch uczy się obserwować świat, wyłapywać elementy, które go zaciekawią, a potem próbuje je odtworzyć na własny sposób z pomocą kredek i kartki lub każdego innego medium. Twórcze zajęcia ponadto rozwijają emocjonalnie, uczą wrażliwości do piękna i szacunku do stworzonego dzieła.
 • Zajęcia ruchowe – ćwiczenia i wszelkie aktywności fizyczne to także zabawy, które mają bardzo dobry wpływ na dziecko. Poprawiają postawę, wpływają na tężyznę fizyczną i ogólną pracę mięśni. Poprawiają stan zdrowia, ale też pozytywnie wpływają na samopoczucie psychiczne. Do tego typu zajęć i ich nieocenionego wpływu na rozwój dziecka, żaden rodzic nie powinien być namawiany.

Czy zajęcia komputerowe mogą rozwijać dziecko?

Mogą i to bardzo! Wpływają zwłaszcza na logiczne i przestrzenne myślenie. Popularne są obecnie zajęcia z programowania dla dzieci oraz kursy z robotyki. Badania wskazują, że zajęcia komputerowe bardzo dobrze wpływają na logiczne myślenie nie gorzej niż gra w szachy. Na jakie zajęcia i zabawy komputerowe warto zapisać dziecko?

Programowanie dla dzieci

Nauka i zabawa to dwa słowa, które trafnie określają taki sposób aktywności, która dzieci rozwija pod względem umysłowym. Najmłodsi praktycznie wzrastają z technologią, więc rodzice chcą oswoić je z tym tematem. Chodzi o to, aby poznały technologiczne zagadnienia i nauczyły się nad nimi panować. Programowanie dla dzieci nie polega na uczeniu się kodu na pamięć, ale zapamiętywaniu komend i algorytmów np. poprzez kolorowe puzzle. Taki schemat przyjął darmowy program Scratch, który używa jasnych i intuicyjnych sposobów na to, by dziecko (nawet nieświadomie) przyswoiło zasady kodowania.

Scratch

Scratch bardziej przypomina grę niż program do kodowania. Dzieci za pośrednictwem tego narzędzia mogą samodzielnie wykonywać krótkie gry, animacje czy tworzyć muzykę. Wśród starszych dzieci bardzo popularna jest gra Minecraft. Rodzice – nie obawiajcie się, że dziecko spędza zbyt dużo czasu nad tą grą, gdyż Minecraft jest świetnym narzędziem do programowania np. w języku Python. Dziecko uczy się kodowania przez zabawę, rozwija swoje umiejętności przestrzennego i kreatywnego myślenia. Programowanie i zajęcia komputerowe dla dzieci pokazują, że człowiek jest twórcą i może kontrolować to, co wymyślił. Dlaczego jeszcze programowanie jest zabawą, która rozwija twórcze myślenie i wyobraźnie?

 • Uczy logicznego i kreatywnego myślenia
 • Pobudza dociekliwość i chęć odkrywania
 • Uczy pracy w grupie
 • Pokazuje, że ma się wpływ na to, co się tworzy
 • Aktywuje działanie lewej i prawej półkuli mózgu
 • Sprawia, że czas spędzony przed komputerem jest produktywny i angażujący
 • Jest to rozrywka dla całej rodziny, bo z takich narzędzi jak Scratch lub Minecraft mogą także korzystać dorośli
 • Uczy cierpliwości, pokory. Dzieci nie zniechęcają się tak szybko, a w razie niepowodzeń zaczynają od początku
 • Programowanie przygotowuje do kolejnych etapów edukacji
 • Uczy samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów.

Robotyka dla dzieci

Dzieci lubią eksperymentować i widzieć zależności pomiędzy działaniem a skutkiem, jaki uda im się osiągnąć. Dlatego rozwijające zabawy dla dzieci to też takie, które dają możliwość budowania i tworzenia. Popularne są zestawy małego chemika, archeologa, inżyniera, naukowca. Ogromną popularnością cieszą się zajęcia z robotyki dla dzieci, które łączą kilka dziedzin: mechanikę, automatykę, elektronikę, programowanie i konstruowanie. Popularna jest robotyka z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms. Budowanie z klocków opiera się nie tylko na samym konstruowaniu, ale następnie na zaprogramowaniu robota tak, aby wykonywał określone czynności.

Kreatywna zabawa w domu czy na kursach?

Tak naprawdę wszelkie kreatywne aktywności powinny być wykonywane zarówno w domu, jak i poza nim. Wspólne zabawy w domu umacniają rodzinne więzi, pokazują dziecku, że rodzic także może być dobrym kompanem. Jednak zabawy z rówieśnikami są niemniej ważne, gdyż wpływają na relacje społeczne, uczą wspólnej gry według zasad fair play.

Masz Minecraft? Spróbuj tego

Do dziecka trzeba dotrzeć poprzez jego świat. Stworzyliśmy edukacyjną mapę dla mniejszych uczestników. Wraz z dzieckiem uwolnij Faraona od czarów i zniszcz piramidę. Szczegóły jak zainstalować, tutaj: Mapa GO4Robot