Zabawki edukacyjne dla dzieci – wspaniały pomysł na prezent

Zabawka praktycznie gospodarująca czas wolny dziecka jest rodzajem zawsze udanego prezentu. Ucząc dzieci korzystania z zabawek edukacyjnych, stymulujemy ich ciekawość względem świata, w sposób pośredni inwestując w ich przyszłość. W niniejszym artykule przedstawimy kilka przykładów zabawek, na które w kontekście rozwojowym dzieci warto zwrócić uwagę.

Zabawki edukacyjne dla dzieci

Wybór zabawki edukacyjne dla dzieci powinien być zależny przede wszystkim od wieku dziecka. Sklepy internetowe z asortymentem tego typu oferują możliwość wyboru przedziału wiekowego, dla którego przeznaczona jest poszukiwana zabawka. Można go ustawić za pomocą specjalnego suwaka zlokalizowanego zazwyczaj w górnej części witryny. Warto pamiętać, że właściwy dobór zabawki względem kompetencji rozwojowych dziecka zapewnia optymalne wykorzystanie jej funkcjonalności. Co więcej, zwiększa on prawdopodobieństwo usatysfakcjonowanej i zaangażowanej zabawy malucha.

Zabawki edukacyjne dla dzieci – zalety

Zadaniem zabawek rozwojowych dla dzieci jest przede wszystkim stymulowanie ich logicznego i kreatywnego myślenia. Owoc pracy rozwojowej dziecka do 12 roku życia jest fundamentalny i kluczowy dla dalszego pozyskiwania kompetencji i umiejętności. To sprawia, że dostęp do bodźców stymulujących rozwój w tym czasie jest tak istotny. W zależności od stopnia złożoności i sposobu korzystania z zabawek edukacyjnych rodzice mają możliwość wspierania rozwoju takich kompetencji swojego dziecka jak:

 • umiejętność analitycznego i kreatywnego myślenia,
 • szybkość osiągania koncentracji,
 • efektywne rozwiązywanie problemów i poszukiwanie nowych rozwiązań,
 • rozwój cierpliwości i wytrwałości względem podejmowanych działań.

Zabawki rozwojowe dla dzieci

Dobrej jakości zabawki edukacyjne stymulujące rozwój dzieci pod różnymi względami są skonstruowane w taki sposób, by utrzymywały zaangażowanie maluchów na stałym poziomie przez dłuższy czas. Warto zauważyć, że zaletą tego działania jest nie tylko bezpośredni i pozytywny wpływ na dzieci, ale także odciążenie rodziców podczas konieczności wykonania innych obowiązków domowych. Dzieci korzystające z zabawek edukacyjnych zazwyczaj wykazują wówczas mniej absorbującą postawę wobec swoich opiekunów.

Rodzaje zabawek edukacyjnych dla dzieci

Różnorodność w kontekście zabawek i zabaw rozwojowych dla dzieci jest wyjątkowo duża, a wzrastająca świadomość względem narzędzi do nauki i zajmowania się dziećmi wpływa na dalszy prężny jej rozwój. Do najczęściej spotykanych rodzajów zabawek stymulujących rozwój i naukę małych dzieci są między innymi

 • układanki i klocki,
 • maty edukacyjne,
 • książeczki,
 • artykuły i akcesoria do zabaw artystycznych.

Na rynku zabawek dedykowanych zarówno tym najmłodszym, jak i nieco starszym dzieciom pojawiły się natomiast także nowe gry i formy zabawek, które dekadę wcześniej nie były jeszcze znane rodzicom. Innowacje w tym zakresie są obiektem coraz większego zainteresowania między innymi dzięki intrygującej formie przygotowującej dzieci do technicznych realiów zawodowych w przyszłości. Należą do nich w szczególności:

 • roboty programowalne,
 • zabawki wykorzystywane do nauki kodowania,
 • zabawki interaktywne,
 • zabawki sterowane.

Zabawka edukacyjna dla 4-latka

Z zabawek edukacyjnych mogą korzystać dzieci już od 2 roku życia. Wiele z nich jest interaktywna, co oznacza, że umożliwiają podopiecznym swojego rodzaju komunikację z zabawką. Komunikacja ta polega na reakcji zabawki na czynności, które zdecyduje się podjąć maluch. Funkcja ta ukazuje dzieciom istotę zależności przyczynowo skutkowych oraz świadomego wpływania na rzeczywistość.

Robot MakeBlock mTiny

Robot MakeBlock mTiny, jest zabawką, która poprzez rozrywkę przedstawia dzieciom istotę nauki, jaką jest programowanie. Zestaw składa się między innymi z długopisu w postaci kontrolera, 36 kart kodu, maty tematycznej składającej się z 24 puzzli, a także książeczki z przygodami. Za pomocą długopisu dziecko ma możliwość tworzenia konkretnych zestawień kodów i bezpośredniego wpływania na zachowanie robota. Robot Make Block mTiny jest gwarancją usatysfakcjonowania z produktu zarówno rodziców, jak i samych dzieci. Wybór tego zestawu warto ocenić z perspektywy obecności nauki kodowania w programie nauczania klas I-III w szkołach podstawowych. Zabawa tego typu zabawkami pomoże przygotować dzieci to tego okresu w ich życiu. Robot MakeBlock mTiny przeznaczony jest dla dzieci od 4 roku życia.

Mata edukacyjna

Mata edukacyjna należy do najbardziej uniwersalnych zabawek dla najmłodszych. Oprócz funkcji rozrywkowej powinna zapewniać dziecku także komfort i bezpieczeństwo. Najczęściej stworzona jest z materiałów o zróżnicowanych fakturach i kolorach. Cechą charakterystyczną mat jest także obecność zabawek na tak zwanych pałąkach. Jej posiadania niewątpliwie wspomaga sprawowanie opieki nad maluchami.

Zabawki edukacyjne dla 10-latka

Wybór zabawek stymulujących rozwój nieco starszych dzieci jest równie ciekawym i istotnym aspektem w procesie ich dorastania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zabawek edukacyjnych rozwijających w dzieciach ich konkretne zainteresowania i hobby. Korzystanie z tego typu zabawek ujawnia ich preferencje i umiejętności, które warto dodatkowo stymulować i rozwijać.

Lego Spike – zaawansownay zestaw robotyki dla dzieci od lat 10

Robotyka zaraz koło nauki kodowania stanowi znaczący trend wśród zajęć dodatkowych i hobbystycznych dla dzieci. Zabawa związana z budowaniem i automatyzowaniem robotów wykształca i rozwija w dzieciach zdolności manualne, analityczne i kreatywne. Jeden zestaw złożony jest z elementów umożliwiających konstrukcję aż 30 robotów. Robotyka dla dzieci może być połączona także z programem Scratch, który wykorzystywany jest do nauki kodowania w szkołach. Całość zestawu uzupełnia instrukcja korzystania krok po kroku z zestawu z tej jakże ulepszonej wersji klasycznych klocków lego.

Mikroskop

Szkolny mikroskop dla dzieci dalej należy do jednych z najpopularniejszych zabawek edukacyjnych dla dzieci do 12 roku życia. Jego 1200x krotne przybliżenie umożliwi dogłębne poznanie struktury włosa, kryształka soli lub budowy owada. Mikroskop szkolny może być świetnym sposobem dla inspiracji dzieci do zainteresowania naukami chemicznymi i biologicznymi.

Masz pytania?

Być może odpowiedź znajdziesz w tej sekcji. A jeśli nie - zapraszamy do kontaktu!

Jak wybrać zabawkę edukacyjną dla dzieci?

Największe ułatwienie stanowi sugerowanie się przedziałem wiekowym i płcią dziecka. Większość sklepów internetowych oferujących zabawki dla dzieci możliwość ustawienia odpowiedniego przedziału wiekowego. W przypadku dalszych wątpliwości warto się skontaktować także ze sprzedawcą, który z pewnością wskaże właściwy wybór zabawki.

Dlaczego warto kupować zabawki edukacyjne w sklepach internetowych?

Przy każdej zabawce edukacyjnej obecnej na stronie internetowej umieszczona jest szczegółowa specyfikacja danego rodzaju zabawki, która pomoże w wyborze zabawki zgodnym z założonymi względem niej oczekiwaniami. Opisy zabawek zawierają także instrukcję i charakterystykę ich użytkowania, co dodatkowo rozwiewa wszelkie wątpliwości względem ich zastosowania. Kupowanie zabawek dla dzieci w internecie pozwoli ponadto na oszczędność i tak znacznie ograniczonego czasu.

Jakie są najpopularniejsze zabawki edukacyjne dla dzieci?

Zabawki związane z nauką kodowania i robotyki oraz zabawki w zakresie nauki języków obcych. Na rynku doceniane są także akcesoria związane z rozwojem umiejętności manualnych dzieci.