Jak przygotować dziecko na pierwsze półkolonie w Poznaniu?

Półkolonie dla dzieci to znakomita okazja dla rodziców, którzy z różnych powodów nie są w stanie osobiście zapewnić dziecku ciekawych zajęć podczas letnich wakacji, ale nie chcą, by ich dziecko spędzało całe dnie przed ekranem smartfona czy komputera. Podczas półkolonii dzieci pod czujnym okiem wychowawców mogą nabyć nowe umiejętności i nawiązywać nowe znajomości. Jeśli chodzi o półkolonie - Poznań ma wiele do zaoferowania, a wszystkie te propozycje są doskonałymi sposobami dla rodzica na zapewnienie dziecku zajęcia na cały dzień. Jak więc przygotować dzieciaki na wakacje spędzane w tej formie?


Kiedy drugie śniadanie, a kiedy zajęcia tematyczne?


Rodzice chcący zapisać dziecko na pierwsze półkolonie muszą zmierzyć się z pewną dozą niepewności, a i nawet stresu związanego z wysłaniem dziecka w "nieznane". Jeżeli należysz do tego grona, możemy zlikwidować dla Ciebie te obawy, pokazując typowy harmonogram dnia na przykładzie naszych półkolonii edukacyjnych w GO4Robot®. Dzień zaczyna się od 7:30, kiedy to zapewniamy dzieciom "na rozgrzewkę" integracyjne zajęcia tematyczne. Następnie dzieci udają się na śniadanie, gdzie uczestnicy półkolonii dostają pożywny posiłek, który zapewni im energię na dalsze zajęcia.Wśród naszych zajęć znajdują się warsztaty z robotyki polegające na programowaniu robotów LEGO®, po których dziecko czeka drugie śniadanie o godzinie 11:00. Po tym posiłku kolejny blok zajęć - tym razem są to warsztaty tematyczne takie jak sensoplastyka czy różne zajęcia kreatywne. Potem obiad i kolejna przygoda z robotyką, wzbogaconą tym razem o programowanie. Następnie dzieciaki czekają zabawy bardziej związane z ruchem, np. zajęcia sportowe i zabawy ruchowe, trwające do 15:30.


Potem do 16:30 opiekunowie spędzają jeszcze jedną godzinę z dziećmi w świetlicy, wieńcząc dzień zajęciami integracyjnymi. Zróżnicowany zakres zajęć sprawia, że wszyscy uczestnicy półkolonii kończą dzień usatysfakcjonowani.


Jak przygotować się z dzieckiem do pobytu na półkoloniach?


W jaki sposób rodzic powinien przygotować dziecko na półkolonię? Przede wszystkim ważna jest szczerość i otwartość: koniecznie przedstaw dziecku jak będzie wyglądał jego plan dnia, jakie czekają go gry i zabawy oraz kiedy może liczyć na posiłki, i, co bardzo ważne, w jakim czasie odbierzesz go zajęć, np. wracając z pracy. Nie warto "nakręcać" dziecka przesadnie optymistycznymi opowieściami o tym, jak bardzo fantastycznie będzie wyglądał nadciągający dzień. Nawet jeżeli wiesz, że program przygotowali znakomici organizatorzy, lepiej pozostawić młodemu uczestnikowi półkolonii szansę na samodzielne wyrobienie sobie opinii.


Jak zapewne wiesz, dzieci mają tendencje do wyolbrzymiania, więc oszczędzisz mu potencjalnego zawodu, jeżeli jego potencjalne oczekiwania urosną do niemożliwych wręcz rozmiarów. Dla każdego dziecka sporą dawką emocji jest też poznawanie nowych kolegów i koleżanek, więc zminimalizuj poczucie niepewności, przedstawiając im wcześniej listę osób, z którymi spędzą kilka następnych dni. Nie zapomnij również wspomnieć o konieczności słuchania wychowawców — to od tego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo dzieciaków podczas zabaw.


Co zabrać na zajęcia?


Jeżeli chodzi o rzeczy, które należy zabrać na półkolonie w Poznaniu, to na szczęście lista nie jest długa. W przypadku dobrze zorganizowanych półkolonii, takich jak wspomniany turnus w GO4Robot®, jedzenie jest zapewnione w cenie turnusu (jeżeli Twoja pociecha jest uczulona na jakiś pokarm, koniecznie daj wcześniej znać). Wyposaż jednak swoje dziecko we własną wodę, najlepiej w wygodnym bidonie — upalne lato to czas, w który nawodnienie jest szczególnie istotne, więc lepiej, by zawsze coś było pod ręką. Krem do opalania w przypadku wrażliwej skóry, para ulubionych ubrań na zmianę oraz wygodne obuwie, bądź ewentualnie mały smakołyk do przekąszenia pomiędzy głównymi posiłkami: to w zasadzie wszystko, czego potrzebuje, by brać udział w zajęciach. W przypadku mniejszych albo czujących się mniej pewnie dzieci możesz też spakować im ulubionego pluszaka czy zabawkę — w ten sposób poczują się pewniej, co pomoże im przełamać pierwsze lody.


Podsumowując, najlepszy sposób na przygotowanie dziecka na półkolonię w Poznaniu, jest dostarczenie mu wszystkich informacji, o które poprosi. Jeżeli będzie znało odpowiedź na wszystkie przychodzące mu do głowy pytania, poczuje większą pewność siebie. To z kolei pozwoli bez obaw korzystać ze wszystkich przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będzie chciało tam spędzić nawet całe wakacje!