Bezpieczeństwo na wakacjach, czyli na co zwrócić uwagę przy wybieraniu półkolonii dla dziecka?

Jako rodzic wiesz, jak bardzo Twoje dziecko jest już zmęczone siedzeniem w domu z ograniczonym kontaktem z rówieśnikami i chciałbyś, by w wakacje zaznało letniego odpoczynku, ale boisz się, bo nie wiesz na jakie kwestie związane z bezpieczeństwem powinieneś zwrócić uwagę?

Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Jakiś czas temu pojawiły się wytyczne dla organizatorów letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży ogłoszone przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia, a także Ministerstwo Edukacji Narodowej, do których każdy z organizatorów takiego wypoczynku musi się dostosować.

Warunki miejsca

Pierwszą rzeczą, która jest bardzo istotna i którą można sprawdzić już przy samym zapisie jest miejsce. Wypoczynek powinien odbywać się w placówce, budynku, ośrodku, który stwarza możliwość ograniczenia kontaktu uczestników półkolonii z osobami trzecimi, niezwiązanymi z wypoczynkiem, zarówno podczas zajęć, posiłków jak i korzystania z sanitariatów. Pamiętajmy, że zawsze możemy zapytać o takie rzeczy organizatora i nie bójmy się tego robić.
Organizując półkolonie w tym roku warunek miejsca był dla nas priorytetem, dlatego zdecydowaliśmy, że tegoroczne półkolonie GO4Robot odbędą się w Prywatnej Szkole Podstawowej Belward w Poznaniu, która umożliwia nam ograniczenie kontaktu z osobami trzecimi poprzez korzystanie z osobnego wejścia oraz pomieszczeń do naszej wyłącznej dyspozycji.

Zgłoszenie do kuratorium oświaty

Nie zapominajmy o jeszcze jednym istotnym elemencie, który powinien być spełniany zawsze, niezależnie od aktualnej sytuacji epidemicznej. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży podlega kontrolom sanepidu i kuratorium oświaty i musi być zgłoszony do kuratorium z odpowiednim wyprzedzeniem. Co roku mówi się o bardzo dużej liczbie niezgłoszonych wypoczynków (około 15-20%), a niezgłoszony wypoczynek to najczęściej taki, który nie spełnia podstawowych kryteriów, a przecież są one po to, byśmy mieli pewność, że nasze dzieci są bezpieczne i zaopiekowane przez wykwalifikowaną kadrę. Jeśli chcemy sprawdzić czy wypoczynek, na który wysyłamy dziecko został zgłoszony wystarczy, że wejdziemy na stronę https://wypoczynek.men.gov.pl/ i wpiszemy podstawowe dane jak miejsce i organizatora wypoczynku oraz termin. Należy jednak pamiętać, że organizator może zgłosić wypoczynek na minimum 2 tygodnie przed rozpoczęciem turnusu jeśli są to półkolonie i na 3 tygodnie przed rozpoczęciem turnusu jeśli jest to kolonia bądź obóz. Zawsze możemy poprosić również organizatora o kserokopię potwierdzenia zgłoszenia wypoczynku do kuratorium. Takie potwierdzenie jest też najczęściej potrzebne dla naszego pracodawcy jeśli ubiegamy się o tzw. “wakacje pod gruszą” dla naszych pociech.
Na wspomnianej wcześniej stronie Ministerstwa jeśli wpiszecie GO4Robot jako organizatora znajdziecie nasze półkolonie, możecie nam zaufać!

Regulamin półkolonii

Każdy wypoczynek powinien mieć swój wewnętrzny regulamin obejmujący zasady sanitarne, do którego wgląd powinni mieć rodzice, uczestnicy oraz opiekunowie. Taki regulamin oparty na wytycznych GIS powinien zawierać wszystkie podstawowe informacje i działania, które należy podjąć w zaistniałej sytuacji epidemicznej.
Regulamin półkolonii GO4Robot, który opracowaliśmy na podstawie wytycznych GISu wysyłamy rodzicom przed rozpoczęciem półkolonii, by mogli się z nim zapoznać i w razie jakichkolwiek wątpliwości z nami skontaktować w celu ich wyjaśnienia.

Przezorny zawsze ubezpieczony

W zaistniałej sytuacji epidemicznej musimy myśleć nie tylko o sobie ale również o innych. Nie wysyłajmy dziecka na wypoczynek w sytuacji jeśli ma jakiekolwiek objawy infekcji wskazujące na chorobę zakaźną. Nie podejmujmy również ryzyka, gdy dziecko w ciągu 14 dni przez rozpoczęciem wypoczynku miało kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie lub zamieszkiwało z osobą przebywającą na kwarantannie. Bądźmy odpowiedzialni nie tylko dla siebie ale również dla innych. Te same zasady dotyczą się również kadry wypoczynku.Na półkoloniach GO4Robot zarówno rodzice uczestników jak i kadra składają pisemne oświadczenie o spełnieniu wyżej wymienionych warunków. W wytycznych GISu znajdziemy zapis odnośnie wymogu takiego dokumentu. Zawsze możemy zapytać organizatora, czy takie oświadczenia zostały złożone również przez kadrę wypoczynku.

Gdy dziecko jest przewlekle chore

Jeśli zastanawiają się Państwo co w sytuacji gdy dziecko ma stwierdzoną chorobę przewlekłą jak np. astma czy cukrzyca, GIS również na to odpowiada. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który wyda stosowną opinię o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestnictwa w wypoczynku. Taką opinię należy dostarczyć do organizatora wypoczynku. Nie ukrywajmy takich informacji przed kadrą, ponieważ ich zatajenie może niepotrzebnie narazić zdrowie, a nawet życie naszego dziecka. Taki sam obowiązek złożenia wyżej wymienionej opinii w przypadku występowania chorób przewlekłych ma kadra wypoczynku.

Jak przygotować dziecko?

Przygotowanie dziecka do wypoczynku w zaistniałej sytuacji epidemicznej nie różni się zbytnio od tego, które zazwyczaj musieliśmy uczynić. Do plecaka poza sportowym obuwiem i innym tradycyjnym wyposażeniem na półkolonie zaopatrzmy dziecko w indywidualne osłony nosa i ust. Warto również zwrócić dziecku uwagę, by pamiętało o podstawowych zasadach higieny jak mycie i dezynfekcja rąk, czy unikanie dotykania okolic twarzy. Na pewno należy uczulić również dziecko na zachowanie dystansu społecznego zarówno z kadrą jak i z innymi uczestnikami wypoczynku. Uświadommy również nasze pociechy, że kadra wypoczynku jest ich opiekunami i zależy im na ich dobrym samopoczuciu i bezpieczeństwie, jeśli dzieci czują, że coś jest nie tak powinnym bezwłocznie i bez obaw poinformować o tym wychowawcę. Jeśli pokażemy dziecku, że ufamy jego opiekunom, ono również łatwiej im zaufa.

Mierzenie temperatury

Pamiętajmy, że wszystkie podjęte kroki mają zapewnić naszemu dziecku maksymalnie możliwe bezpieczeństwo. Nie bójmy się więc tego co zapewni je wszystkim uczestnikom.Na naszych półkoloniach każdego dnia zarówno kadra jak i uczestnicy będą mieli mierzoną temperaturę przy użyciu bezdotykowego termometru.

Grupy

Według wytycznych, które podaje GIS maksymalna liczba uczestników wypoczynku pod jednym opiekunem to maksymalnie 14 osób w przypadku dzieci powyżej 10 roku życia i 12 osób do 10 roku życia. Istotne jest by maksymalnie zmniejszyć możliwość mieszania się grup, co znacznie zmniejszy ryzyko zarażenia się pomiędzy nimi w przypadku wystąpienia COVID-19.
Nasze grupy niezależnie od wieku liczą maksymalnie 10 osób. Zależy nam by naszym uczestnikom zapewnić pełen komfort zabawy i poczucie bezpieczeństwa oraz zaopiekowania, a ze względu na obostrzenia przy dużych grupach może być to znacznie utrudnione. Każda z naszych grup ma swojego, przypisanego wychowawcę, a zajęcia odbywać się będą w oddzielnych salach.

Zajęcia z robotyki i współpraca

Jednym z celów naszych zajęć zawsze była nauka współpracy. W zaistniałej sytuacji, dbając o dobro naszych uczestników postawiliśmy na indywidualną pracę dzieci podczas zajęć z robotyki. Każdy z uczestników ma przypisany do swojej osoby zestaw oraz tablet/laptop, z którego będzie korzystał podczas całego turnusu. Pozostajemy przy wspólnym programowaniu, które odbywa się na zasadzie burzy mózgów, a później, później działamy według zasady “co mi w duszy gra”.

Telefon do rodzica

Drogi rodzicu, pamiętaj drogą kontaktową z Tobą wychowawcy Twojego dziecka jest telefon, nie bój się więc odbierać telefonu od nieznanego numeru. Wychowawcy nie dzwonią raczej w błahych sytuacjach.
Numery do naszej kadry rodzice dostają jeszcze przed rozpoczęciem turnusu w specjalnym newsletterze, można więc sobie je odpowiednio wcześnie zapisać, a w sytuacji gdy jest potrzeba kontaktu nie trzeba go już nigdzie szukać.

Życzymy udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku i zapraszamy do skorzystania z naszej oferty półkolonii z robotyką w Poznaniu!