Zawód programista, czyli właściwie… Kto?

Kim jest programista?

Wiemy już, czym jest programowanie. To pewnego rodzaju język, którym posługujemy się, by w pewnym sensie porozumieć się z komputerem. Dokładna definicja mówi, że jest to proces tworzenia programu komputerowego. To kod źródłowy napisany w języku programowania. Idąc dalej tym tropem warto zastanowić się nad tym co to znaczy być programistą, co taka osoba robi w zawodzie oraz jakie cechy powinien posiadać dobry programista.

Czym zajmuje się programista?

Zacznijmy od początku. Programista przeważnie jest osobą, która za pomocą specjalistycznego języka pisze, czyli opracowuje programy komputerowe i wprowadza je do użytku. Oprogramowanie to w zasadzie każde narzędzie, jakim posługujemy się, używając komputera, począwszy od najprostszych edytorów tekstów, po skomplikowane narzędzia systemowe. Brzmi to być może skomplikowane, ale kiedy przypomnimy sobie, że tak naprawdę możliwa jest nauka programowania dla dzieci już od czwartego roku życia – to wszystko wydaje się prostsze.

Czy trzeba skończyć studia, aby być programistą?

Programista to pożądany zawód, ale tak naprawdę może nim być każdy – niekoniecznie po studiach. Postaramy się to udowodnić ! Programistą możemy być nawet podczas gotowania. Dzieciom najłatwiej jest zrozumieć kodowanie, porównując je do przepisów kulinarnych, a więc kodu, instrukcji, gdzie są pewne zależności, następstwa oraz warunki. Pomyślcie o tym, kiedy następnym razem będziecie sporządzać jakąś potrawę. To samo tyczy się także pracy różnych urządzeń. Obsługując pralkę, kuchenkę mikrofalową czy piekarnik również działamy z programem, pracujemy na nim, działamy według kodów i języków. Podobnie działa też świat muzyki. Od najmłodszych lat próbujemy swoich sił w różnego rodzaju muzykowaniu. Uderzamy w stół, wystukując rytm, tańczymy, poruszamy się, gramy na różnych instrumentach. Tworzymy w ten sposób pewne sekwencje, ciągi znaków słyszalnych, język stworzony z nut. Przykładów tego typu jest nieskończenie wiele. Programowaniem może być wszystko i może być obecne w każdym aspekcie naszego życia. Podczas wielu czynności jesteśmy w stanie ćwiczyć logiczne myślenie, pobudzać kreatywność, uczyć się rozwiązywać problemy i szeregu innych umiejętności, które przydają się w dalszej nauce podstaw programowania oraz kodowania.