Upadek, czy szansa na rozwój? Branża edukacyjna po czasach pandemii

Branża edukacyjna w czasie pandemii

Koronawirus przewrócił nasze życie do góry nogami – większość społeczeństwa była zmuszona do przeorganizowania swojego życia, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Nasza codzienność przeniosła się do internetu – zaczynając od pracy, poprzez zakupy, rozrywkę, aż po naukę. Nie inaczej było z nami.

Po wprowadzeniu lockdownu głośno było o branżach, które dostały w kość. W tym kontekście wymieniano turystykę, hotelarstwo, gastronomię czy branżę fryzjersko-kosmetyczną, a o edukacyjnej nie mówiono. Tymczasem aż 54% przedstawicieli tej branży po zamknięciu szkół stwierdziło, że z powodu koronawirusa straci całość dochodów. Wielu przedsiębiorców bało się, że będzie musiało nie tylko zamknąć swoje firmy, ale także patrzeć na upadek tej gałęzi biznesu. Dla większości firm prowadzących zajęcia edukacyjne przychody w miesiącach kwiecień-czerwiec spadły o 90 proc., a okres wakacji dał im co najwyżej połowę przychodów w porównaniu do lat ubiegłych.

A jak to wyglądało w GO4Robot?

W naszym przypadku, dzięki szybkim i przemyślanym działaniom, te statystyki nie były aż takie złe. Mając na uwadze dobro naszych klientów, wstrzymaliśmy prowadzenie zajęć stacjonarnych na trzy dni przed oficjalnym zamknięciem szkół przez rząd, ale nie zostawiliśmy ich samym sobie. Długoletnie doświadczenie i biegłość w świecie nowych technologii pozwoliły nam na pełne przejście do zajęć w formie online w niespełna tydzień. Natomiast sprawdzone narzędzia oraz ciekawy plan edukacyjny pozwoliły zatrzymać większość klientów.

COVID-19 na pewno bardzo zweryfikował rynek zajęć edukacyjnych, co do tego nie ma wątpliwości. Nie mniej branża edukacyjna nie stoi na straconej pozycji. Wszystko zależy od świadomości właścicieli i tego jak wykorzystają narzędzia, które oferuje rynek. Z naszej perspektywy pandemia nie tylko nie spowolni, ale wręcz da tej branży dodatkowy impuls do rozwoju. A przed dużą szansą staną firmy oferujące zajęcia łączące naukę z technologią. GO4Robot specjalizuje się w zajęciach z robotyki i programowania. Nasza firma działa w Poznaniu oraz posiada oddziały franczyzowe w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Częstochowie. Zajęcia, które oferujemy opierają się na budowaniu robotów z klocków LEGO i programowaniu ich pod czujnym okiem trenerów, w przyjaznym dla dzieci interfejsie, a wszystko to w duchu STEAM.

Bezpieczeństwo franczyzobiorców

Jak wiadomo działanie w ramach franczyzy daje poczucie bezpieczeństwa podczas prowadzenia firmy i z pewnością potwierdzą to osoby prowadzące oddziały GO4Robot. Wspólne działania pozwoliły wszystkim zdecydowanie szybciej reagować na zmieniającą się sytuację. Z naszej strony wstrzymaliśmy pobieranie opłat licencyjnych na czas lockdownu, wsparliśmy ich w natychmiastowym przejściu na zajęcia online, przygotowaliśmy procedury sanitarne, czy też organizowaliśmy wspólne burze mózgów nad działaniami zastępczymi, a to tylko niektóre z działań wspierających jakie otrzymali w ramach działania sieci.

Rozwój po pandemii

Czas pandemii przyniósł też wymierne korzyści, bo niejako wymusił przyspieszony rozwój firmy w zakresie automatyzacji i informatyzacji. W ostatnich dwóch latach zdecydowana większość zapisów na zajęcia stacjonarne odbyła się za pośrednictwem internetu, a wszystkie umowy z rodzicami zostały podpisane online. Aktualnie każdy z naszych franczyzobiorców podwoił ilość swoich kursantów, a placówki edukacyjne same zgłaszają się do nas z prośbą o prowadzenie zajęć. Podsumowując, dla GO4Robot koronawirus był wyzwaniem, a nie wyrokiem i wychodzimy z tego doświadczenia jeszcze silniejsi!