Podstawy programowania dla dzieci – od czego zacząć?

mainphoto

Zaproszenie do nauki programowania dzieci nie zawsze wydaje się dobrym pomysłem — w końcu jakie dziecko chciałoby korzystać z zajęć, gdzie zadania rozwiązuje się za pomocą linijek kodu? Jeżeli jednak programowanie przedstawione jest w atrakcyjnej formie (np. poprzez zabawę klockami LEGO® czy korzystanie z gry Minecraft), sytuacja diametralnie się zmienia. Odpowiednio przygotowane zajęcia z programowania sprawią, że dziecko samo będzie chciało zgłębiać tajniki programowania. Jest to o tyle istotne, że im szybciej dziecko wchłonie podstawy programowania, tym łatwiej będzie miało w tej kwestii w przyszłości. Zapraszamy do zapoznania się z korzyściami, jakie przynosi zapisanie na zajęcia z programowania dzieci w wieku młodszym i starszym.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Według badań – programowanie dla dzieci, tak samo jak szachy, a nawet w większym stopniu, rozwija logiczne, strategiczne i kreatywne myślenie. Powszechnie wiadomo jednak, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego warsztaty z programowania nauczające kodowania dla najmłodszych opierają się na łagodnym przyswajaniu wiedzy. Dlatego tak popularne są zajęcia komputerowe dla dzieci, czy robotyka, w której nie brakuje dobrej zabawy przy wykorzystaniu nowych technologii, dzięki czemu dzieci swobodnie przyswajają wiedzę. Język programowania dla dzieci musi opierać się na prostych przekazach i technikach dostosowanych do poziomu rozwojowego oraz preferencji dziecka. Próba nauczenia dziecka kodowania poprzez wyłożenie mu podstaw HTML może nie być dla niego atrakcyjna, a nawet może trwale zniechęcić malucha do poznawania kodu. Nauka języków programowania dla dzieci ma wiele zalet, które wpływają na jego ogólny rozwój. Uczą samozaparcia, dociekliwości i samodzielnego rozwiązywania problemów. Ponadto nauka kodowania:

 • Rozwija zdolność kreatywnego i logicznego myślenia,
  
 • Uczy umiejętności pracy w grupie i tworzenia produktywnych relacji,
  
 • Pobudza zaangażowanie oraz ciekawość,
  
 • Uczy wyciągania wniosków z porażek (uczenie się na błędach),
  
 • Wpływa na dociekliwość i poszukiwanie najlepszego rozwiązania,
  
 • Angażuje pracę prawej i lewej półkuli mózgu jednocześnie,
  
 • Wpływa na zdolności poznawcze i umiejętności analityczne,
  
 • Pomaga tworzyć coś z niczego, dziecko staje się twórcą,
  
 • Uczy samozaparcia i próbowania od początku w razie niepowodzeń,
  
 • Uspokaja, działa odstresowująco, pozwala skupić się na jednym zadaniu,
  
 • Uczy nieschematycznego myślenia i nieszablonowej pracy przy wykorzystaniu nowych technologii,
  
 • Dziecko oprócz języków kodowania ma możliwość nauczyć się także języka angielskiego,
  
 • Uczy cierpliwości i samodzielnego myślenia,
  
 • Ma wpływ na kolejne etapy edukacji.
  

Nauka informatyki czy samego programowania podyktowana jest także względami bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach nie uchronimy dziecka przed technologią, ale możemy pomóc mu świadomie i bezpiecznie korzystać z programów, aplikacji oraz wskazać jakie zagrożenia mogą czyhać na niego w sieci. Dziecko, które przy pomocy nauki programowania od podszewki zaznajomi się ze światem Internetu i IT, będzie znało mechanizm funkcjonowania tej dziedziny wiedzy.

Jak uczyć dzieci programowania?

Pierwszy język programowania dla dzieci musi być łatwy. Podobnie jak w przypadku każdej nowej dziedziny nauki, zajęcia z programowania obejmuje zasada podejmowania "małych kroczków", aby następnie coraz bardziej zagłębiać się w kolejne poziomy. Dziecko może zacząć naukę programowania już między 3 a 4 rokiem życia, dlatego system ten musi być dla niego przyjemny i przejrzysty oraz oparty na nauce za pośrednictwem dźwięków i obrazów. Wielu specjalistów może uważać, że warsztaty z programowania w tym wieku to zbyt wcześnie, by dawać dziecku styczność z elektroniką. Prawda jest jednak taka, że w wielu przypadkach nowych technologii nie da się uniknąć. Rodzice używają komputerów, programów, smartfonów, tabletów i gier, a niejednokrotnie właśnie na tych urządzeniach włączają dzieciom bajki.

Siłą rzeczy dzieci same szybko uczą się obsługi tych urządzeń i ciężko je oderwać od postępu technologicznego, w którym wzrastają. Z tego powodu warto pokazać dziecku, jak działa dany program, choćby przez podstawy kodowania i programowanie dla dzieci. Komputer jest narzędziem, które można zaprogramować i takie informacje warto wpajać dzieciom, by zwiększyła się ich wiedza dotycząca technologii, z której na co dzień korzystają. Języki programowania najlepiej pokazać dziecku w sposób graficzny – VPL. Z pomocą kolorowych bloczków i puzzli tworzy się kod, który jest dla malucha czytelny i jasny.

W ten sposób można uczyć programowania dzieci nawet w jeszcze bardzo młodym wieku. Co jednak istotne, taka rozrywkowa forma nauki programowania poprzez zabawę, sprawia, że w przyszłości udział w takich zajęciach będzie kojarzył się uczestnikom warsztatów z czymś przyjemnym i ciekawym. Działa to na bardzo podobnej zasadzie jak prowadzenie nauki języka obcego dla dzieci w wieku wczesnodziecięcym czy przedszkolnym — nauka poszczególnych fraz i słówek jest ważna, ale najistotniejszą kwestią jest oswojenie dzieci z tym, że komunikowanie się z kimś podczas zajęć poprzez wykorzystanie innego języka nie musi być powodem do stresu czy obaw. Takie dzieci szybciej wyrabiają umiejętności językowe dzięki zwiększonej pewności siebie i wiele lat później w świecie dorosłych nie obawiają się wyrażać własne zdanie w obcej mowie.

Podobnie wygląda sytuacja przy nauce programowania dla dzieci. Nastolatek, który uda się na kurs tworzenia stron internetowych bez znajomości choćby podstaw języka programowania, będzie się czuł znacznie mniej pewnie niż dzieci, które miały okazję uczestniczyć w — pozornie banalnych — zajęciach z wykorzystaniem kolorowych klocków, czy też uczące się za pomocą gry takiej jak Minecraft. Dlatego warto zapewnić dzieciom dostęp do wiedzy, jaką oferują kursy programowania dla dzieci GO4Robot® i dać im możliwość rozwoju kompetencji, które zaowocują w przyszłości.

Kursy programowania dla dzieci z GO4Robot®

Jak wyglądają nasze zajęcia z programowania dla dzieci? Nauka programowania może być przeprowadzana w wariantach online i offline, niezależnie jednak od trybu nauki oraz doboru języka programowania do poziomu dziecka, możesz mieć pewność, że prowadzone są przez Trenerów posiadających znakomite umiejętności zarówno z dziedziny nauki programowania, jak i pracy z dziećmi. Zajęcia programowania rozpoczynamy od przedstawienia danego zagadnienia w sposób atrakcyjny i przystępny dla każdego dziecka. Nie ma tu mowy o suchym wykładzie przy tablicy — na naszych zajęciach prowadzący dbają o to, by skupić na sobie uwagę dzieci, przekazując wiedzę na praktycznych przykładach. Dzięki temu nasze kursy programowania są angażujące, i pozwalają uczyć nawet najbardziej rozkojarzonych młodych studentów!

Po wstępie zajęć, dzieci mają czas na nieco eksperymentowania. Przykładowo, gdy w grę wchodzą warsztaty z nauki programowania przy wykorzystaniu LEGO® MINDSTORMS®, pozwalamy, by dzieci uruchomiły wyobraźnie i zdolności logicznego myślenia i realizowały własne wizje tworząc niesamowite konstrukcje. Ta część zajęć pozwala uczyć dzieci samodzielnego myślenia i wiary we własną inwencję twórczą, a także pomaga uświadomić dzieciom zalety, które posiadają.

Na końcu zajęć nasze kursy programowania zazwyczaj mają w zanadrzu projekt do wykonania — może to być gra, uproszczona wersja aplikacji czy też próba tworzenia stron internetowych. Niezależnie od profilu, jaki mają zajęcia, a co za tym idzie, wykorzystywanych narzędzi i programów, uczestnicy mogą zobaczyć wreszcie rezultaty swojej pracy: własne gry, roboty czy aplikacje. W ten sposób widzą, że nawet znając podstawy danego języka programowania, mogą wykorzystywać program i technologię nie tylko do rozrywki, ale i również tworzenia.

Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?

 • **Scratch JR** – najpopularniejszy program do nauki kodowania dla dzieci. Jest to bezpłatna aplikacja na tablet, która w sposób przystępny i obrazowy przekazuje wiedzę o kodowaniu. Nauka programowania dla dzieci online, która odbywa się przy pomocy programu Scratch, jest intuicyjna, dlatego tak powszechnie stosowana jest na początku nauki programowania. Scratch wykorzystuje kolorowe klocki i w zasadzie cała aplikacja skupia się na elementach wizualnych. Z pomocą programowania Scratch można wykonać proste gry, animacje i bajki.
  
 • **Python** – to odpowiedni język programowania dla dzieci, który jest także używany przez zawodowców. Z pomocą tego języka najłatwiej zacząć naukę właściwego kodu. Wielu zawodowych programistów zaczynało swoją przygodę z kodem właśnie od nauki programowania z językiem Python. Język ten jest przydatny do tworzenia gier czy frameworków.
  
 • **Small Basic** – to język programowania dla najmłodszych, który został stworzony przez firmę Microsoft. Ma być łatwy do przyswojenia – nie tylko dla dzieci, bo z tego programu mogą korzystać także dorośli, którzy chcą zacząć kodować. Program ten polecany jest od siódmego roku życia.
  
 • **Blockly** – to kolejny program do nauki języków programowania, tym razem stworzony przez Google. Wizualnie jest podobny do Scratch, ale jest to bardziej rozbudowana wersja, gdyż Blockly umożliwia programowanie w takich językach jak JavaScript, Python, czy PHP. Do używania programu Blockly potrzebna jest umiejętność czytania, dlatego polecany jest dzieciom od 6-7 roku życia.
  
 • **LEGO® MINDSTORMS®** – to połączenie programowania i robotyki. Zabawa klockami LEGO® od lat udowadnia, że jest to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i pasji. LEGO® Mindstorms® umożliwia zbudowanie własnego robota od podstaw, zaprogramowanie go, a także zabawę różnymi funkcjami.
  
 • Alice 3D – to program do kodowania i tworzenia animacji oraz gier, który opiera się na systemie „przeciągnij i upuść”. Koncepcja tego programu zbliżona jest do zasad działania Scratch i Blockly.
 • **Code.org** – to aplikacja, która uczy nie tylko kodowania, ale ogólnych zagadnień informatycznych. Polecana jest starszym dzieciom, które chcą zwiększać swój poziom umiejętności w nauce języków programowania.
  
 • **Minecraft** – ta popularna wśród dzieci (i nie tylko) gra, w której tworzy się świat, bardzo wspomaga naukę kodowania i wiele szkół oraz kursów programowania dla najmłodszych wykorzystuje ją podczas swoich zajęć. Minecraft daje wiele możliwości, np. przybliża język JavaScript.
  

Programowanie bloczkowe

Podczas naszych zajęć uczymy dzieci programowania bloczkowego. Co to właściwie znaczy? Jest to właściwie najprostszy możliwy sposób programowania, dlatego tak dobrze spisuje się podczas zajęć z dziećmi. Polega on na pracy w programie, w którym naszym zadaniem jest przeciąganie odpowiednich bloczków w jeden ciąg przyczynowo-skutkowy. Każdy z bloczków jest konkretnie zaprogramowany, a więc daje nam zamierzony efekt czy wykonuję planowaną przez nas akcję. Istnieje też dużo prostsze wyjaśnienie, które wykorzystujemy również w pracy z dziećmi. Każdy z nas posługuje się językiem, komunikujemy się za pomocą słów i gestów. W dodatku tyczy się to każdej żywej istoty na świecie. Programowanie jest jednym z takich języków, a bloczki można interpretować jako słowa, które tworzymy w zdania.

Jak zapisać dziecko na kurs programowania w GO4Robot®?

Chcesz zapisać dzieci na zajęcia, ale nie masz pewności, że kurs się spodoba? Skorzystaj z naszej propozycji: pierwsze zajęcia są darmowe, i nie musisz za nie płacić w przypadku rezygnacji. Jesteśmy jednak pewni, że Twoje dzieci pokochają te zajęcia. By znaleźć kurs w Twojej okolicy, kliknij ten link i wyszukaj swoje miasto — zobaczysz ofertę, jaką możemy zaoferować dla dzieci w tym regionie Polski. Nie zwlekaj dłużej — zainwestuj w wiedzę i rozwój kompetencji, które sprawią, że Twoje dzieci będą miały pewny start w przyszłość! Postaw na programowanie i wybierz warsztaty prowadzone przez trenerów GO4Robot®, którzy mają wiedzę i kompetencje potrzebne do tego, by przekazać najmłodszym wiedzę, która zaowocuje w przyszłości!

Przebieg zajęć

Programowanie dla dzieci jest angażujące oraz ciekawe, ale – jak w przypadku każdych zajęć dodatkowych – nie można maluchów zmuszać do nauki, bo to sprawi, że się do niej zniechęcą. Natomiast, jeśli dziecko przy nauce dobrze się bawi i nie czuje presji, to nauka błyskawicznie wchodzi mu do głowy.

Naszym głównym celem jest oswajanie z najnowszymi technologiami poprzez zabawę. W czasie zajęć, dzieci oprócz programowania, rozwijają także zdolność logicznego myślenia, uczą cierpliwości, wytrwałości, jasnego wyrażania swoich oczekiwań, a także twórczego myślenia i zdolności do szukania nowych rozwiązań.

Podczas zajęć w najmłodszych grupach używamy robota Cubetto od Primo Toys, który pomaga dzieciom przyswoić wiedzę, a dzięki autorskiemu programowi edukacyjnemu sprawia, że dzieci są zainteresowane przebigiem takiej lekcji. W starszych grupach używamy już zestawów klocków LEGO, z których dzieci budują roboty przez pierwszą część lekcji, po to by na części kolejnej stworzyć program, który wprawi roboty w ruch.

W przypadku zajęć online staramy się jak najbardziej przybliżyć uczniom dotychczasowe zajęcia. Tworzymy gry i animacje, również ucząc programowania i wzbogacając zajęcia o różne historie, które mogą pobudzić wyobraźnie dzieci. Staramy się również uatrakcyjnić lekcje poprzez pokazywanie nowych robotów.