Nauka programowania z Minecraftem – dlaczego warto?

Minecraft osiągnął status światowego fenomenu. Grają w nią dzieci i dorośli, prześcigając się w koncepcjach wizualnych stworzonych przez siebie światów. Jednak wielu rodziców często uważa, że czas, który dzieci spędzają przed tą grą, jest stracony i bezproduktywny. Nie dopatrują się w niej jednak możliwości i potencjału. Jest to jeden ze sposobów nauki programowania dla dzieci, który jest wykorzystywany na wielu kursach. Jak nauczyć się kodowania z Minecraftem?

Czym jest Minecraft?

Nazywana jest survivalową grą komputerową z otwartym światem, która została wydana w roku 2011. Szybko stała się fenomenem i do dziś Minecraft gromadzi ogromne rzesze fanów, którzy niestrudzenie w grze tworzą własne światy. Budowanie jest w tej grze słowem kluczem, gdyż użytkownik gry może tworzyć nieskończoną wirtualną krainę, którą może zaprojektować, jak chce. Do dyspozycji ma kwadratowe bloczki i swoją wyobraźnię. Sterujemy grą z perspektywy pierwszej osoby, co jeszcze pogłębia wrażenie nieskończoności świata Minecrafta. Celem rozgrywki w tej grze jest przede wszystkim budowanie światów. Została jednak ona ubogacona o różne elementy przygodowe i survivalowe. Użytkownik może rozbudowywać doświadczenie stworzonej przez siebie postaci, a także walczyć z bossami i wrogimi postaciami. Nadrzędnym celem jest jednak samo tworzenie krainy, ale też jej niszczenie. Z tego też powodu gra ma kilka zasadniczych celów:

 • budowanie,
 • przetrwanie,
 • rozbudowywanie świata i postaci.

Gra nie ma zakończenia czy jasnej linii fabularnej, a to oznacza, że można ją bez końca tworzyć i na nią wpływać. Jeszcze więcej opcji umożliwia gra w trybie multiplayer. Dlatego też nauka programowania dla dzieci z Minecraftem jest tak popularna, a przy tym tworzy świetną podstawę do np. kodowania w Python.

Fenomen gry Minecraft

Gra została zaprojektowana przez Markusa „Notch” Perssona, jednak ostatecznie została za zawrotną kwotę 2,5 mld dolarów zakupiona przez Microsoft, który do dziś rozbudowuję produkcję. Uważa się, że sukces gry jest porównywalny z tym, który osiągnęła saga Gwiezdne Wojny. Najsłynniejsi gamerzy zajęli się tematem Minecrafta i prześcigają się w tworzeniu nowych filmów na YouTube dotyczących tej gry. Powstało mnóstwo gadżetów i dodatków, a nawet klocków Lego związanych z grą. Minecraft to obecnie wielka społeczność, w której uczestnicy dzielą się stworzonymi przez siebie mapami i pomysłami. Można śmiało powiedzieć, że świat tej gry nie traci na popularności, a cały czas się rozbudowuje.

Zalety Minecrafta

Przede wszystkim nie jest to bezmyślna gra. Ze względu na możliwość budowania w wielu względach przypomina popularne klocki Lego. Podobnie jak one świat Minecrafta wpływa na manualne zdolności, kreowanie i przestrzenne myślenie. Z tego też powodu stała się ona światowym narzędziem edukacyjnym wykorzystywanym nawet w szkołach! Zalety gry w Minecrafta:

 • rozwija kreatywne umiejętności,
 • pozwala budować coś z niczego,
 • uczy konstruowania,
 • pokazuje związek przyczynowo-skutkowy (najpierw trzeba zbudować warsztat, aby stawiać większe konstrukcje),
 • wpływa na przestrzenne myślenie,
 • daje możliwość kreowania własnych scenariuszy,
 • uczy logicznego myślenia,
 • rozwija umiejętność radzenia sobie z problemami,
 • pogłębia wiedzę matematyczną i fizyczną,
 • uczy pracy w grupie,
 • wielowymiarowość gry nie zamyka jej w ramy, a dziecku daje pole do popisu,
 • uczy poprzez działanie eksperymentalne,
 • rozwija znajomość języka angielskiego,
 • programowanie Minecraft daje umiejętność kodowania.

Nauka z Minecraftem ma wiele zalet edukacyjnych, dlatego ta gra jest wykorzystywana w szkołach i na kursach programowania dla dzieci. Uczy podstaw matematyki, fizyki, wykorzystania proporcji i brył. Ponadto zmusza malucha do logicznego myślenia i wykorzystania orientacji przestrzennej czy planowania. Ponadto jest to rozrywka dla całej rodziny. Często rodzice obawiają się, że dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem, a zwłaszcza gdy czas ten poświęca na gry. Minecraft ma wiele walorów edukacyjnych, trzeba je tylko odkryć i wykorzystać. Z tego też powodu jest to gra, w której wsparciem mogą być rodzice, a ona sama może stać się interesującą rozrywką dla całej rodziny.

Minecraft programowanie dla dzieci

Dziecko łatwiej przyswaja nowe przedmioty, szybciej się uczy i chętniej – zwłaszcza jeśli coś go bardzo zainteresuje. Nauka programowania z Minecraftem przeznaczona jest dla starszych dzieci (7-10 lat), gdyż jest tutaj niezbędna umiejętność czytania i podstaw matematyki. Początek przygody z kodowaniem gry rozpoczyna się od wykorzystania kolorowych bloczków, do których znajomość komend nie jest potrzebna. Jednak z czasem poziom ten będzie się zwiększał i wymagał poznawania nowych umiejętności oraz podstaw programowania. Nauka programowania z Minecraftem jest cenna przede wszystkim dlatego, że uczy podstaw algorytmów i języka Python. Jest to więc świetny sposób, aby poznać ten język kodowania, który jest popularny wśród zawodowych programistów. Programowanie z Minecraftem umożliwia analizę i obserwowanie efektów kodowania. Za pośrednictwem kolorowych bloczków i komend, jakie z ich pomocą tworzymy w grze, możemy sprawdzić, jak zachowują się elementy w grze, którym wydaje się polecenia. Dzięki temu można uczyć się metodą prób i błędów oraz starać się korygować niedoskonałości w bloczkowym kodzie. Nauka programowania z Minecraftem jest więc przystępniejsza, bo od całkowitych podstaw i z pomocą wizualnie przystępnych bloczków, umożliwia tworzenie logicznych rozwiązań.

Programowanie w Minecraft – jak wygląda?

Programowanie dla dzieci Minecraft jest obecnie bardzo popularne wśród dzieci. Najmłodsi tym sposobem łączą swoją pasję do grania z zabawą i edukacją. Nauka programowania z Minecraftem rozpoczyna się od wprowadzenia, a potem przechodzi się do ćwiczeń na indywidualnych mapach gry. Zajęcia nastawione są nie tyle na samą grę, ale na praktyczne poznawanie jej walorów edukacyjnych. Uczestnik takich zajęć otrzymuje od prowadzącego zadanie, które np. wymaga zaprogramowania pętli. Ponadto takie zajęcia z programowania mają pokazać, że technologia nad nami nie góruje, ale to ludzie, za pośrednictwem komend i kodów, mogą sterować grą i tworzyć w niej nowe przestrzenie. Dzieci uczą się ponadto programowania tekstowego LUA. Najważniejsza jest jednak dobra zabawa, w zajęciach z kodowania nie mogą pojawiać się stresowe sytuacje. Minecraft jest taką grą, w której każde dziecko – z pomocą swojej wyobraźni – może tworzyć własne światy, a przy tym uczy się podstawowych komend, które być może w późniejszym czasie przerodzą się w pasję do programowania. Poznań, Wrocław, Łódź i Gdańsk to miasta, w których uczymy programowania Minecraft.