Jak uczyć dzieci programowania?

Nauka programowania od najmłodszych lat to dobry patent na rozwijanie dziecka, ale i sposób na zaznajomienie go z tematem, który w przyszłości może przerodzić się w dobrą pracę. Jak wdrożyć dziecko w świat kodowania tak, aby uczyło się przez zabawę? Poznaj sposoby na to, jak efektywnie uczyć dzieci programowania.

Istnieje wiele różnych sposobów, aby zaznajomić dzieci z tematyką kodowania. Przede wszystkim na rynku jest wiele różnych programów, aplikacji i zabawek, które wprowadzają maluchy w ten z pozoru skomplikowany świat. Dzięki nim dzieci w przyjazny sposób uczą się podstaw programistycznych i poznają języki, którymi posługują się zawodowi programiści. Chcesz dowiedzieć się, jak zachęcić swoją pociechę do programowania?

Dostosuj narzędzia do wieku swojego dziecka

Dzieci bardzo lubią przyjmować wyzwania, a na rynku jest tyle możliwości, że możemy dostosować je do wieku i zainteresowań dzieci. Bez problemu znajdziemy gry, aplikacje, a także roboty, które uczą kodowania poprzez zabawę. Dodatkowo także oferta szkoleń i zajęć edukacyjnych z zakresu programowania dla dzieci z roku na rok znacznie się poszerza.

Narzędzia i aplikacje do kodowania

Dzieci spędzają bardzo wiele czasu przy telefonach oraz komputerach. Dlaczego więc nie wdrożyć im nauki w formie zabawy, która zapewni im szansę na zdobycie przyszłościowego fachu? Jest bardzo wiele materiałów edukacyjnych dla dzieci w formie książek, gier i aplikacji, które będą rozwijać umiejętności programistyczne Twojego dziecka. Którymi z nich szczególnie warto się zainteresować?

  • Scratch – jest to język programowania dla najmłodszych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Jest to prosty program, umożliwiający tworzenie gier, muzyki czy interaktywnych kreacji. Kod tworzony jest w sposób wizualny, który polega na przesuwaniu elementów w odpowiednie miejsca.
  • Godzina Kodowania – jest to witryna oferująca godzinne kursy programowania online w formie gier oraz zabaw. Szkolenia skierowane są do dzieci w różnym wieku, a w niektórych z nich wykorzystano motywy z uwielbianych przez małoletnich gier i filmów.
  • Run Marco to jedna z aplikacji do nauki kodowania dla najmłodszych. Dostępna jest w polskiej wersji językowej. Tutaj za pomocą kodu sterujemy postaciami.
  • PixBlocks – jest to polska, bezpłatna propozycja do nauki programowania dla najmłodszych, dostosowana do różnych poziomów małego kursanta. Łączy ona techniki kodowania wizualnego wraz z działaniem w języku Phyton.
  • Roboty do nauki programowania to kolejny pomysł, który zdobywa ogromną popularność. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak działają roboty do programowania, to zapraszamy Cię i Twojego malucha do naszej specjalnej strefy GO4Robot, gdzie będziecie mogli je wypróbować.

To tylko niektóre z dostępnych opcji do nauki kodowania dla najmłodszych, natomiast jest ich na rynku znacznie więcej. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko rozpoczęło naukę programowania, wybierz dla niego najprzyjemniejszą formę nauki, a z pewnością przyniesie ona zamierzony efekt.

Kursy programowania dla dzieci

Masz do dyspozycji naprawdę wiele możliwości. Kursy stacjonarne dla dzieci stają się bardzo popularne i są coraz chętniej uczęszczane przez najmłodszych. Dlaczego? Nauczyciele, którzy zajmują się prowadzeniem szkoleń, zaznajamiają dzieci z tematyką programowania w sposób przystępny i zabawny, dzięki czemu maluchy z przyjemnością uczą się, jak tworzyć proste programy krok po kroku. Stacjonarne zajęcia odbywają się w małych grupach, które sprawiają, że dziecko czuje się pewniej wśród rówieśników. Innym pomysłem na pierwsze spotkanie z programowaniem jest organizacja urodzin tematycznych dla dziecka. W sieci znajdziesz wiele ofert, które są zróżnicowane pod kątem wieku dzieci oraz wielkości grupy. Dzięki takiej atrakcji zapewnisz niezapomniane przyjęcie, które będzie miało także formę edukacyjną dla wszystkich uczestników.

A może półkolonie programistyczne?

Ferie zaczną się tuż-tuż, dlatego już teraz rozeznaj się, czy w Twoim mieście nie będą odbywać się półkolonie programistyczne dla najmłodszych. Organizatorzy na pewno zadbają o rozrywkę dla Twojej pociechy, a i czas z pewnością nie pójdzie na marne. Nauka przemycona w formie zabawy na pewno sprawi, że wolne chwile Twojej pociechy zostaną wykorzystane w kreatywny i interesujący dla niej sposób.

Półkolonie oferujemy tylko w wybranych miastach:

Niestety na chwilę obecną nie organizujemy półkolonii w Częstochowie.

Nauka programowania w szkole

Programowania można uczyć się od najmłodszych lat także w szkole. Jednym ze sposobów nauki w placówkach jest mata edukacyjna. Rozwija ona logiczne myślenie dziecka, a także prawidłowe łączenie elementów. Dodatkowo jest to świetny pomysł na zabawę integrującą dzieci w grupie. Aby wprowadzić naukę programowania do klasy w wieku wczesnoszkolnym, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim trzeba zastanowić się jakim czasem zajęć dysponujemy oraz jaki mamy sprzęt. Dla najmłodszych dzieci w wieku 6-8 lat, najlepsze są roboty, które będą rozwijać zdolności w programowaniu oraz obcowaniu z kodem. Dzięki temu dzieci przez zabawę wdrażają się w dziedzinę programowania. Roboty tego typu możesz znaleźć w sklepach lub pokusić się o zestawy robotyczne do samodzielnego składania. Jednak aby go w całości złożyć, będziesz potrzebować więcej czasu na zajęciach. Innym rozwiązaniem jest również zorganizowanie pokazów w szkole, które wprowadzą uczniów w świat robotyki. Ze starszymi dziećmi możesz zacząć stawiać pierwsze kroki w aplikacjach typu Scratch lub zacząć budować bardziej skomplikowane roboty. Ciekawym pomysłem jest również praca z popularnymi obecnie dronami. Stworzenie go od początku może być dla Twoich pociech bardzo interesującym zadaniem, z którego wiele wyniosą. Nauka programowania dla najmłodszych to bardzo dobry kierunek, który będzie rozwijał malucha i stopniowo wdrażał go w świat kodowania. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko chętnie stawiało w nim kroki, dobierz metodę nauki odpowiednio do swojej pociechy. Dzięki temu niepostrzeżenie przemycisz do świetnej zabawy walory edukacyjne. Poznań, Wrocław, Łódź i Gdańsk – w tych miastach uczymy dzieci programowania.