Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Programowanie to dziedzina, która rozwija się w zawrotnym tempie. Tym samym zyskuje ona coraz większą popularność oraz potrzebuje nowych specjalistów, którzy będą zasilać szeregi nowoczesnych firm. Nie tylko dorosły może rozpocząć naukę programowania, ale i coraz częściej to właśnie dzieci zagłębiają się w te rejony. Dlaczego warto zacząć już od najmłodszych lat? Poznaj kilka korzyści, które może przynieść programowanie Twojemu dziecku.

Czy dziecko może programować?

Programowanie uznawane jest za dziedzinę bardzo skomplikowaną i trudną. Często słysząc, że dziecko będzie uczone programowania, podchodzi się do tego z dużym dystansem. W końcu, jak maluch może zrozumieć coś, co dla wielu dorosłych osób jest “czarną magią”? Nic bardziej mylnego. Dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności programistyczne już od najmłodszych lat. Na rynku jest szereg dostępnych gier, zabawek oraz warsztatów programistycznych dla dzieci, które stopniowo wprowadzają maluchy do tego środowiska. Dzięki temu w łatwy i przyjemny sposób zaznajamiają się one z tematyką kodu i wędrują na coraz to wyższe poziomy wiedzy.

Rosnące zapotrzebowanie na programistów

I nie jest to problem tylko polskiego rynku. Także za granicą stale rośnie zapotrzebowanie na nowych programistów, a tendencja wskazuje, że na przestrzeni lat nic się w tej kwestii nie zmieni. Jeżeli Twoje dziecko już w tej chwili zacznie zaznajamiać się z programowaniem w formie zabawy, to w późniejszym czasie przyjdzie mu to z większą łatwością.

Programowanie sposobem na matematycznego asa

Myślisz, że to zdolności matematyczne pomagają w programowaniu? A co, gdyby tak umiejętność kodowania wpływała na osiągnięcia w dziedzinie królowej wszystkich nauk? Okazuje się, że zauważalny jest wpływ znajomości programowania na zrozumienie matematyki. Dzieci podczas ćwiczenia i tworzenia np. gier w Scratch wiedzą, jak wykorzystywać ułamki czy logikę, a także inne działy matematyki w sposób intuicyjny. W momencie, gdy spotykają się z tym w szkole, doskonale potrafią przełożyć zdobyte umiejętności na zadania matematyczne.

Rozbudź kreatywność

Programowanie otwiera dzieciom nowe drzwi. Dzięki niemu rozumieją, że mogą rozwiązać dany problem w różnorodny sposób, a jedynym ograniczeniem jest ich wyobraźnia. Tworząc gry, mali programiści wykazują się twórczym myśleniem w poszukiwaniu nowych rozwiązań. To przekłada się także na działania w życiu i niesamowicie rozwija ich kreatywność.

Wytrwałość programisty

Nie bez powodu wytrwałość jest cechą, którą przypisuje się programistom. O ile tworzenie prostych programów może nie zabiera wiele czasu, to już trochę bardziej skomplikowany kod będzie wymagał dużego zaangażowania. Jeżeli cel, który wybierze Twoje dziecko będzie realny i satysfakcjonujący, to maluch wykształtuje sobie na nim wytrwałość. Dzięki temu Twoje dziecko już od najmłodszych lat będzie nauczone, że pracowitość i wytrwałość pomoże osiągnąć mu każdy cel w życiu.

Myślenie przyczynowo-skutkowe – rozwijaj je w swoim dziecku od najmłodszych lat

Logiczne myślenie to jeden z najważniejszych powodów, dla których warto uczyć dzieci programowania. Kodowanie wymaga rozumienia przeróżnych algorytmów, a także przewidywania konsekwencji i planowania działań. To praktyczne umiejętności, które pozwolą maluchowi lepiej zrozumieć otaczający je świat i nauczy je odporności na negatywny wpływ swojego otoczenia.

Maluch pełen pewności siebie

Dzieci szybciej chłoną nową wiedzę i łatwiej oswajają się z technologiami. Widać to nawet w sytuacjach, gdy to mali wnuczkowie instruują swoje babcie i dziadków w opcjach najnowszego modelu smartfona. To, że dziecko staje się specjalistą i nauczycielem, przekazującym swoją wiedzę innym, buduje w nim pewność siebie, otwartość i chęć do dzielenia się informacjami z innymi osobami.

Łatwość w rozwiązywaniu problemów

Jeżeli dziecko spędza długi czas nad znalezieniem rozwiązania problemu, który napotkało na swojej drodze do stworzenia gry, uczy się ono obiektywnego spojrzenia i rozkładania realizacji zadań na mniejsze etapy. Dzięki temu maluch potrafi przybliżać się do celu, kombinując z różnymi rozwiązaniami, mogącymi mu pomóc osiągnąć sukces. Taka postawa jest bardzo przydatna również w dorosłym życiu, nie tylko przy budowaniu kariery.

Nauka wyciągania wniosków

Dziecko ucząc się programowania, siłą rzeczy zdobywa umiejętność wyciągania wniosków i uczenia się na własnych błędach. Poszukiwanie oraz poprawianie nieprawidłowości w kodzie to duża część pracy każdego programisty, także tego najmłodszego. Czynność tego typu wykonuje się bardzo wiele razy, dlatego Twój maluch nauczy się, że popełnianie błędów jest nieuniknione i że po prostu należy wyciągnąć wnioski oraz ponowić próbę.

Programowanie to zabawa

Dla dorosłego człowieka, zrozumienie i nauczenie się kodowania to nie lada wyzwanie. Z kolei dzieci przyswajają wiadomości znacznie szybciej, szczególnie że jest to dla nich dobra zabawa. Kodowanie w formie przyjemnych ćwiczeń czy tworzenie własnych gier to niezła frajda, a w przyszłości może przekuć się ona w bardzo dobrze płatną pracę.

Dobra praca – inwestycja na przyszłość

Programowanie to nie umiejętność, która będzie rozwijała Twoje dziecko tylko w momencie młodych lat, ale też ogromna korzyść na przyszłość. Bez wątpienia jest to zawód przyszłości, który będzie wiódł prym także za kilkanaście lat. Jeśli Twoje dziecko odnajdzie w nim swoją pasję, to sukces będzie miał gwarantowany. Z pewnością sprosta wymaganiom na rynku i stanie się wartościowym pracownikiem, również za granicą. Mimo że uczenie programowania dzieci brzmi nieco abstrakcyjnie, to jest to możliwe, a gry wprowadzające je w świat kodu stają się coraz bardziej popularne. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało pewny start w życie, pomyśl o nauce programowania. Gdy odnajdzie w tym pasję, zdobyta wiedza w latach najmłodszych będzie na wagę złota w przyszłości.