Programowanie gier dla dzieci – od czego zacząć?

Tworzenie gier wydaje się czynnością na tyle skomplikowaną, że zajmować się mogą tym wyłącznie doświadczeni programiści. Nic bardziej mylnego! Oczywiście kodowanie zaawansowanych programów należy do profesjonalistów, ale tworzenia mocno uproszczonych aplikacji mogą nauczyć się nawet dzieci. W jaki sposób?


Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym opisujemy sposoby, techniki i pomoce, które umożliwią naukę najmłodszym. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdują się kursy tworzenia gier dla dzieci w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania.


Gry dla dzieci do nauki na początek


Gry stanowią oczywiście bardzo szeroką kategorię, są nimi również produkcje 2d, gry logiczne czy bardzo proste platformówki. Przy pomocy nieskomplikowanego kodu można stworzyć program, który pozwoli na interakcję i będzie prezentował się całkiem nieźle. To daje duże możliwości w kontekście nauki tworzenia gier komputerowych dla dzieci już od najmłodszych lat. Zazwyczaj są to gry polegające na poruszaniu się w labiryncie lub innej planszy, zbieranie określonych elementów, a zadaniem jest dojście na drugi koniec. Można jednak tworzyć również trochę bardziej zaawansowane produkcje.


Programowanie gier dla dzieci – od czego zacząć?


Najważniejsze czynniki do określenia planu na początek to wiek i dotychczasowe doświadczenie dziecka z programowaniem. Często nie trzeba nawet samodzielnie organizować dodatkowych materiałów, ponieważ coraz popularniejsze stają się zajęcia dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym.


Jeżeli Twoje dziecko nie może liczyć na takie zajęcia w swojej placówce, warto skorzystać z szerokiej oferty kursów dla najmłodszych. W tym miejscu polecamy szczególnie nasze kursy Pixblocks, Scratch oraz inne ciekawe rozwiązania, np. lekcje programowania gier na telefon.


Samodzielna nauka


Jeżeli nie chcesz korzystać z zewnętrznej pomocy, musisz liczyć się z koniecznością poświęcenia czasu na przygotowanie wszystkich niezbędnych materiałów. Podstawą będzie odpowiednie oprogramowanie oraz poradniki / przygotowane scenariusze lekcji online. W internecie można znaleźć różne materiały, jednak niekoniecznie muszą być one dostosowane do stanu wiedzy Twojego dziecka.


Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kompleksowych kursów lub uczestnictwo w dedykowanych zajęciach, na których poziom może być dostosowywany do grupy wiekowej, ale także do indywidualnych wymagań czy predyspozycji.


Najpopularniejsze narzędzia i programy do tworzenia gier dla dzieci


Chcąc nauczyć dzieci programowania, a zwłaszcza tworzenia gier lub innych ciekawych aplikacji, bardzo przydatne okazuje się korzystanie z dedykowanych do tego celu programów. Mają one za zadanie zaszczepić podstawowe zasady rządzące głównymi językami programowania, a do tego umożliwić stworzenie już na początkowym etapie prostej gry. Tak naprawdę wiele z tych aplikacji jest na tyle przyciągająca, że i je same można określić jako gry do nauki programowania. W tym miejscu szczególnie warto polecić:


Pixblocks


Jest to oprogramowanie, które pomaga przyswoić sobie wiedzę z zakresu podstaw kodowania i uczy, jak działają pętle, instrukcje warunkowe czy zmienne. Wszystko w ramach bardzo przyjaznego dla użytkownika interfejsu. Celem jest stworzenie gier w rodzaju platformówek, w których poruszając się głównym bohaterem, należy przemierzyć planszę i unikać pojawiających się przeszkód.


Pixblocks wykorzystuje się w wielu różnych grupach wiekowych – wliczając w to licea czy uczelnie wyższe (zwłaszcza, jeżeli programowanie stanowi jedynie dodatek do danego kierunku studiów). Potrafi jednak doskonale nauczyć podstaw kodowania najmłodszych. Jako program do tworzenia gier dla dzieci sprawdza się naprawdę świetnie.


Scratch i Scratchjr


Ogólnie rzecz biorąc Scratch to wizualny język programowania, a nazwę tą używa się również w odniesieniu do środowiska programistycznego – aplikacji, umożliwiającej tworzenie i wykonywanie kodu w tym języku. Służy w głównej mierze celom edukacyjnym i ma za zadanie nauczyć dzieci, młodzież (i nie tylko) podstaw programowania i przyzwyczaić ich do radzenia sobie z problemami logicznymi czy rozwiązywaniem złożonych problemów. Scratch korzysta przy tym z przyjaznego interfejsu. Język i oprogramowanie pozwala na tworzenie wielu ciekawych projektów, w tym gier i animacji. Nauka na praktycznych przykładach, łatwe do zrozumienia bloczki, odpowiadające za realizację kodu oraz wygodna obsługa – wszystko to sprawia, że jest to doskonały program do tworzenia gier dla dzieci i do szkolenia najmłodszych.


Co ciekawe, podstaw programowania w podobnym wydaniu uczyć się mogą już dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Specjalnie dla nich przeznaczona jest wersja Junior. (Ciekawe i atrakcyjne cenowo kursy Scratch i Scratchjr znajdziesz na naszej stronie).


Inne propozycje


Powyższe aplikacje i języki nie wyczerpują tematu, ale są najpopularniejsze i doskonale nadają się do nauki programowania gier dla dzieci i młodzieży. Wśród innych propozycji wymienić można chociażby Cargo-Bot, Tynker czy nawet Code Builder for Minecraft, który daje możliwość modyfikowania tej popularnej gry. Są to jednak już platformy wymagające większej wiedzy i doświadczenia.


Dlaczego warto stawiać na naukę tworzenia gier dla dzieci?


Nauka tworzenia gier na prostych przykładach to doskonały sposób na przekazanie wartościowej wiedzy i umiejętności całkowicie przystępnie. Dlaczego programowanie gier dla dzieci jest tak wartościowe?  • Zajęcia uczą podstaw kodowania i pozwalają dziecku na rozwijanie własnych zainteresowań.

  • Programowanie gier jest dużo ciekawsze niż suche “klepanie” kolejnych linijek kodu. Jeżeli celem jest stworzenie funkcjonalnej, miłej dla oka i możliwej do kontrolowania aplikacji, motywacja do nauki i wykonania zadania znacznie się zwiększa.

  • Cel, jakim jest stworzenie własnej gry, rozwija kreatywność i pozwala dzieciom wprowadzać w życie nieszablonowe rozwiązania. To bardzo ważne w kontekście ich rozwoju.

  • Biorąc udział w ciekawych zajęciach, dzieci chętnie poświęcają swój wolny czas i zajmują się wartościową rozrywką.


Własna gra – programowanie dla dzieci z GO4Robot


W naszej ofercie znaleźć można zarówno zajęcia dla przedszkoli i szkół, jak i kursy w wersji online i offline. Oferujemy wszystkie niezbędne programy do tworzenia gier na androida czy inne platformy, w tym komputery. Oczywiście chodzi tutaj w głównej mierze o zdobycie podstaw, a wszystko odbywa się w łatwych do zrozumienia aplikacji, wykorzystujących programowanie obiektowe w wersji wizualnej – z wykorzystaniem bloków. Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?  • Działamy na różne sposoby – oferujemy zarówno zajęcia w placówkach, kursy, jak i zajęcia przeprowadzane zdalnie.

  • Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały i oprogramowanie, dzięki któremu możemy rozpocząć kurs tworzenia gier dla dzieci.

  • Nasz zespół tworzą pasjonaci – instruktorzy umiejący porozumiewać się z dziećmi i zafascynować ich nową wiedzą.

  • Kursy i zajęcia z programowania gier dla dzieci dostosowane są do określonej grupy wiekowej, a lekcje ułożone są w sposób pozwalający dokładnie zrozumieć wszelkie zagadnienia.

  • Najważniejsza dla nas jest nauka przez zabawę – w ten sposób dzieci chłoną wiedzę i są chętne do rozwijania swoich pasji.


Postaw na naukę tworzenia gier dla najmłodszych


Programowanie gier dla dzieci to doskonały sposób, żeby zacząć z nauką kodowania w interesujący sposób. Pisanie nieciekawych programów nie może przynieść dobrych efektów, jednak tworzenie własnej gry, to dla malucha wyzwanie i stymulacja do pracy i osiągnięcia celu. Zabawa podczas zajęć to najważniejsza rzecz – dziecko powinno czerpać przyjemność z wykonywanej pracy.


Wyjątkowe kursy tworzenia gier dla dzieci znajdziesz na naszej stronie. Oferujemy kurs Pixblocks, Scratch Junior, a także inne ciekawe lekcje, jak chociażby tworzenie gry Wiedźmin na urządzenia mobilne. Sprawdź pełną ofertę, a w razie jakichkolwiek pytań, napisz lub zadzwoń do nas!

Masz pytania?

Być może odpowiedź znajdziesz w tej sekcji. A jeśli nie - zapraszamy do kontaktu!

W jakim wieku dzieci mogą rozpocząć przygodę z programowaniem gier?

Tak naprawdę już dzieci w wieku przedszkolnym mogą zacząć uczyć się programowania, na przykładzie gier. Podstawowe języki i aplikacje są dostosowane do dzieci od 4-5 lat wzwyż.

Jakie narzędzia do tworzenia gier dla dzieci warto wykorzystać?

Podstawą jest oczywiście posiadanie własnego komputera, choć na zajęciach w szkołach i przedszkolach i to często nie jest konieczne. Do nauki programowania gier dla dzieci doskonale nadają się programy typu Pixblocks lub Scratch – w wersji standardowej oraz Junior. Resztę stanowią prezentacje, materiały dodatkowe i treść lekcji, przygotowywane przez instruktorów lub dostępne w sieci.

Jaka forma nauki będzie najskuteczniejsza?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rozwiązań, w tym indywidualne i grupowe zajęcia, lekcje w przedszkolach i szkołach, kursy online, a także szkolenia wideo. Tak naprawdę każde z nich może przynieść bardzo dobre efekty. Wszystko zależy od jakości takich szkoleń oraz dostępności narzędzi.