Program zajęć z programowania – efektywne rozwiązania

Zajęcia z programowania dla dzieci, kursy z robotyki lub programów do nauki kodowania – widoczny rozwój technologii i branży IT nie omija również dzieci, które wzrastają wraz z najnowszymi trendami w tej dziedzinie. Dlatego powstaje wiele kursów i zajęć, które uczą najmłodszych podstaw kodowania. Umiejętności cyfrowe dziś okazują się niezbędne i nic nie wskazuje na to, że w kolejnych latach to się zmieni – a wręcz przeciwnie – nadal będziemy obserwowali dynamiczny rozwój branży IT. Z tych względów już dziś warto pokazać, że nauka programowania dla dzieci może być ciekawa. Jaki program wybrać, aby kursy kodowania dla najmłodszych przyniosły oczekiwane efekty?

Nauka programowania dla dzieci – najchętniej wybieranym zajęciem pozalekcyjnym

Szkoły programowania dla dzieci i zajęcia z robotyki to obecnie najchętniej wybierane opcje zajęć dodatkowych dla najmłodszych. Rodzice zdają sobie sprawę, że ich pociechy na każdym kroku spotykają się z technologią, korzystają z niej na co dzień, a z czasem ten trend się nie zmieni, tylko będzie jeszcze bardziej postępował. Zarówno rodzice, jak i dzieci w dodatkowych zajęciach z programowania widzą wiele plusów, bo jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Programowanie dla dzieci to mnóstwo zabawy, kreatywnej nauki, rozwijania logicznego myślenia, umiejętności pracy w grupie. Obecnie proponowane najmłodszym programy do nauki kodowania są bardzo przystępne, intuicyjne i zachęcające, dzięki czemu dziecko nawet nie czuje, ile wiedzy przyswaja, bo po prostu przy tym świetnie się bawi. Ważne jest, aby takie zajęcia różniły się od tych w szkole, nastawione są na pozyskiwanie wiedzy przez doświadczanie, wypróbowanie różnych kombinacji oraz naukę, która pozbawiona jest czynnika stresogennego. Nauka kodowania dla dzieci to gimnastyka dla mózgu, która stymuluje umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia. Przy tym zajęcia te są na tyle interesujące, absorbujące i angażujące, że czas spędzony na zajęciach najmłodszym mija bardzo szybko. Szkoły programowania dla dzieci muszą dostosować program do wieku uczestnika, a również do jego upodobań. Z tych względów najmłodsze dzieci zaczynają od programu Scratch, a te starsze od robotyki lub gry Minecraft. Te programy do nauki programowania dla dzieci pokazują, że rodzice często negatywnie odbierają przesiadywanie dziecka przed grami komputerowymi, a jak pokazują kursy kodowania – można z nich się wiele nauczyć.

Kursy programowania dla dzieci – dlaczego warto zacząć kodować?

W dorosłym życiu programowanie jest uważane za zawód przyszłości, dlatego wielu młodych dorosłych decyduje się spróbować swoich sił w kodowaniu. Często jest to także następstwo pasji do informatyki, gier komputerowych i zagadnień IT. Najmłodsi nie wiedzą jeszcze, co chcą robić w przyszłości, dlatego stwierdzenie, że języki programowania dla dzieci i ich znajomość zapewni im pewny zawód w przyszłości, jest dość dalekosiężnym planem. Owszem, to tematy, które na pewno okażą się przydatne, a cały czas pielęgnowane na pewno nauczą umiejętności, które pomogą w znalezieniu wymarzonej pracy. Jednak dla pociechy i rodzica powinny być ważne inne zalety kodowania, których nie brakuje. Co daje nauka programowania dla dzieci?

  • Rozwija kreatywność – wszystko zaczyna się od wyobraźni i wbrew obiegowej opinii, siedzenie przed komputerem i granie w gry nie wpływa na rozwój kreatywności. Każdy język programowania dla dzieci ćwiczy rozwój wyobraźni, bo w programowaniu bardzo ważne są niepowtarzalne pomysły i interesujące koncepcje, przez co dziedzina ta cały czas się rozwija. Jako osoby dorosłe obserwujemy ogromny wzrost aplikacji i programów, z które zadziwiają oryginalnością i świeżym spojrzeniem. Aplikacje te niejednokrotnie ułatwiają życie lub umilają wolny czas. Do doskonały przykład na to, że kurs programowania dla dzieci na pewno bardzo pozytywnie wpłynie na kreatywny rozwój malucha. Programy do programowania dla dzieci lub robotyka uczą przestrzennego myślenia i nieschematycznego podchodzenia do problemów, dzięki czemu jest to umiejętność, która jest przydatna w każdej dziedzinie życia.
  • Uczy logicznego myślenia i cierpliwości – po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że programowanie w takim samym stopniu (a nawet większym) wpływa na rozwój logicznego myślenia, co szachy. Królewska gra jest czystą strategią, analizą, przewidywaniem ruchów przeciwnika, uczy przeprowadzania w głowie ciągu przyczynowo-skutkowego. Tych samych pozytywnych umiejętności dziecko uczy się w kodowaniu. Ciąg znaków w określonym języku wymaga analizy i skupienia oraz rozpoznawania zależności między nimi a faktycznym efektem. Nauka programowania uczy także dostrzegania własnych błędów i poprawiania ich, aby wszystko działało sprawnie. Zajęcia z kodowania uczą także cierpliwości i skupienia, gdyż zamierzone efekty można osiągnąć tylko przez zaangażowanie i naukę pokonywania trudności. To umiejętności, które przydają się nie tylko podczas nauki programowania, ale na każdym etapie życia.
  • Wpływa na umiejętności pracy w grupie – dzieci obecnie bardzo często ze sobą rywalizują, być może przyczyną jest panująca globalizacja, posiadanie wielu rzeczy, chęć bycia najlepszym, która jest zewsząd wpajana. Nauka programowania wymaga współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i współdziałania, aby osiągnąć zamierzony efekt. Szczególnie umiejętność pracy w grupie widoczna jest w robotyce, w której grupa dzieci musi razem zbudować robota, a następnie go zaprogramować. Nie ma tu miejsca na kłótnie i rywalizację, na zajęciach tych każdy jest równy.
  • Uczy wytrwałości, pokory i wykraczania poza schematy – nauka programowania dla dzieci rozwija prawą i lewą półkulę mózgu, uczy myślenia przestrzennego i pozbawienia schematów. Przy tym nie zawsze nauka ta jest prosta i wymaga analizy oraz poprawiania swoich błędów. Z tego względu nauka programowania uczy swego rodzaju pokory i wytrwałości w pokonywaniu trudności. To cechy, które przydadzą się w życiu na każdym jego etapie.

Dziś dzieci są często przebodźcowane, przez co szybko się zniechęcają i denerwują, gdy odniosą porażkę. Zajęcia specjalnie przeznaczone dla najmłodszych, w tym kodowania, które prowadzi szkoła programowania dla dzieci, są specjalnie skonstruowane tak, aby każdy uczestnik był równy i zaczynał od tego samego poziomu. Szczególny nacisk stawia się na współpracę i kreatywne myślenie.

Zajęcia z programowania dla dzieci – jak wygląda program nauczania?

Każda szkoła programowania dla dzieci ma swoje autorskie programy zajęć z kodowania i robotyki, aczkolwiek wykorzystuje podobne mechanizmy i bezpłatne narzędzia. Naukę programowania można rozpocząć bardzo wcześnie, bo już pomiędzy 4 a 5 rokiem życia, dlatego program nauczania musi być dostosowany do określonej grupy wiekowej. Najmłodsi uczą się przez zabawę, ciekawe gry czy ulubione klocki Lego, dlatego nie odczuwają presji edukacyjnej. Nauka programowania stawia przede wszystkim na kreatywne, logiczne czy przestrzenne myślenie, dlatego każde zajęcia są tak przygotowane, aby nauka była przede wszystkim frajdą, a nie przykrym obowiązkiem. W programie nauczania jest tworzenie gier, krótkich animacji, krótkich historii za pomocą kodu. Najlepszym do tego jest program Scratch, który polecany jest najmłodszym uczestnikom kursu. Dzieci przygodę z kodowaniem rozpoczynają również od programu PixBlocks, Code.org, Code Monkey czy Run Marco. Natomiast dzieci w wieku 9-10 lat podstawy programowania poznaje przez grę Minecraft, która jest świetnym sposobem na naukę języka Python.

Dzieci uczą się również o aplikacjach mobilnych i dowiadują się jak je tworzyć i programować. Jednocześnie poznają popularne języki programowania, ale bez nacisku na zapamiętywanie całych linijek kodu. Poziom zaawansowania zwiększa się z wiekiem uczestnika oraz jego umiejętnościami, ale początek nauki programowania niemal na każdym kursie zaczyna się od prostych i przyjemnych dla oka programów oraz od robotyki z wykorzystaniem klocków Lego.

Kodowanie dla dzieci – czy warto?

Nigdy nie można zmuszać dziecka do nauki czegoś, co mu nie odpowiada, bo można tym sposobem trwale je zniechęcić. Jednak jeśli maluch jest zainteresowany tematem i na przykład lubi budować z klocków lego lub grać w proste gry, to jak najbardziej można zapisać go na zajęcia z programowania. To zajęcia bardzo angażujące, wzbudzające ciekawość do świata.

Masz pytania?

Być może odpowiedź znajdziesz w tej sekcji. A jeśli nie - zapraszamy do kontaktu!

Czy jesteś jeden sprawdzony sposób nauczania dzieci programowania?

Każda szkoła kodowania ma swój autorski program na nauczanie, ale każdej przyświeca jeden cel: nauka przez zabawę.

Kiedy dziecko może zacząć uczyć się programować?

Różne programy i dopasowane zajęcia umożliwiają dziecku rozpoczęcie nauki programowania już między 4 a 5 rokiem życia.

Jakie są zalety programowania dla dzieci?

Kodowanie rozwija wyobraźnie, uczy logicznego myślenia, wpływa na rozumowanie przestrzenne. Dzięki nauce programowania dziecko rozumie związek przyczynowo-skutkowy, pracuje nad swoją cierpliwością, ale też staje się twórcą.