Podstawy programowania dla dzieci – od czego zacząć?

podstawy programowania dla dzieci
Programowanie to popularny temat – coraz częściej w kontekście dzieci. Branża IT cały czas się rozwija i wszystko wskazuje na to, że ten trend cały czas będzie wzrastał. Dlatego też rodzice chcą zaprogramować przyszłość swoich dzieci poprzez zainteresowanie ich językami kodowania. Nauka programowania dla dzieci może dać nie tylko dobry start w przyszłość, ale przyczynić się do rozwijania innych umiejętności, które są przydatne na każdym etapie życia. Dlatego warto zainteresować dziecko kodowaniem. Od czego zacząć i jak wygląda nauka programowania dla dzieci?

Zobacz nasze kursy!

Czy każde dziecko może zacząć programować?

Programowanie dla dzieci – inaczej niż to zawodowe – związane jest przede wszystkim z zabawą kodem. Do najmłodszych trzeba mówić nie językiem programowania, a ich własnym, który zrozumieją i docenią. To język zabawy, prostych przekazów, pozytywnych fluidów, które ułatwią maluchowi rozeznanie się w tym technologicznym świecie. Nauka programowania jest trudna, więc lepiej zacząć ją wcześniej, by od podstaw zrozumieć zagadnienia informatyczne, mechanizmy technologiczne i sam język kodu. Mitem jednak jest, że programowanie jest tylko dla wybranych – bystrych, ponadprzeciętnych umysłów. Owszem – im później zaczniemy, tym więcej czasu będzie trzeba poświęcić na naukę, ale dzieci zdecydowanie szybciej i chętniej chłoną wiedzę. Dlatego naukę np. dodatkowego języka obcego najlepiej zacząć jak najwcześniej. Podobnie jest z kodowaniem. Więc tak – każde dziecko może zacząć programować, zwłaszcza, iż obecnie mają do dyspozycji wiele programów i aplikacji, które tę naukę umilają. Jednak – nie każdy maluch chce kodować – nic na siłę. Zmuszanie do zajęć (nie tylko tych komputerowych) może trwale zniechęcić dziecko do nauki i ogólnie do danego tematu. Każde dziecko ma inne predyspozycje i zainteresowania, a jeśli opiekunom zależy na tym, aby dziecko zainteresować tym tematem, to trzeba delikatnie i stopniowo przedstawić pozytywne aspekty nauki programowania. Na całe szczęście – dziś istnieje wiele aplikacji, narzędzi i programów, które w dogodny i przystępny dziecku sposób, wykładają język programowania i sprawiają, że kodowanie staje się przyjemne oraz łatwe do zrozumienia.

Zalety nauki programowania dla dzieci

Wiele mówi się o tym, aby dziecko już od najwcześniejszych lat wdrażać w technologię, gdyż maluchy w obecnych czasach wzrastają wraz z nią. Nie jest to dla nich nowinka, ale część codziennego życia, dlatego działanie komputerów i aplikacji powinny poznać od podstaw. Takie uświadamianie i oswajanie z technologią już od najmłodszych lat może przyczynić się do zminimalizowania zagrożeń, jakie na dzieci czyhają w cybernetycznym świecie. Ponadto – taka wiedza pozwoli w pełni zrozumieć działanie komputerów, programów i aplikacji. Nauka programowania może rozbudzić ciekawość dzieci, dzięki czemu będą chciały lepiej poznać mechanizmy, na których opiera się informatyka. To jedna z zalet, które przyczyniają się do rozbudowania świadomości dziecka. Programowanie ma wiele innych plusów, o których warto wspominać. Prowadzone badania wskazują, że nauka programowania ma wiele plusów i mocno wpływa na rozwój dziecka. Przede wszystkim uczy logicznego i kreatywnego myślenia, gdyż skłania do samodzielnego wyszukiwania rozwiązań. Programowanie dla dzieci wiąże się z metodą prób i błędów, wyciągania wniosków z ewentualnych niepowodzeń. Te oczywiście mogą się pojawić, gdyż kodowanie to trudna dziedzina, ale ważne jest, aby dziecko nauczyło się uczyć na tym doświadczeniu, a nie zniechęciło się do dalszych działań. Nauka programowania wzbudza w dziecku dociekliwość, która pcha go na kolejne poziomy trudności w tej dziedzinie. Rozwija się w nim tak zwana mentalność eksperymentatora, który nie boi się próbować nowych rzeczy. Jest to bardzo cenna cecha wpływająca na ogólny rozwój dziecka, jego śmiałość w dążeniach oraz budowaniu pewności siebie. Kurs programowania dla dzieci jest prowadzony w taki sposób, aby nie był on stresujący dla uczestników. Maluchy najlepiej uczą się przez zabawę, wtedy też najszybciej zapamiętują przyswajane informację i potrafią je następnie umiejętnie przetworzyć. Dlatego też programowanie dla dzieci każdorazowo przeprowadzane jest w przystępny dla nich i interesujący sposób.

Jakie jeszcze korzyści daje dzieciom programowanie?

 • Uczy logicznego i kreatywnego myślenia
 • Wspomaga umiejętność pracy w grupie
 • Pobudza dociekliwość i zaangażowanie
 • Uczy przyjmowania niepowodzeń i wyciągania z nich wniosków – nauka przez doświadczanie
 • Uczy umiejętności rozwiązywania problemów i radzenia sobie z nimi poprzez szukanie najlepszego rozwiązania
 • Nauka programowania angażuję pracę prawej i lewej półkuli mózgu – to gimnastyka dla umysłu
 • Programowanie pokazuje, że dziecko ma realny wpływ na to, co tworzy
 • Dzieci uczą się rozwijać zdolności poznawcze i analityczne
 • Programowanie uczy wytrwałości i ciągłego próbowania od nowa
 • Pozytywnie wpływa na myślenie przestrzenne i nieschematyczne
 • Nauka programowania może przyczynić się do lepszego zrozumienia innych przedmiotów ścisłych
 • Programowanie uczy samodzielnego myślenia
 • Przygotowuje do kolejnych etapów edukacji
 • Uczy pokory i cierpliwości
 • Znajomość języków kodowania daje lepszy start w życiu zawodowym.

W jakim wieku dziecko może zacząć programować?

W dobie cyfryzacji i technologii ciężko pozbawić dziecko dostępu do komputerów czy telefonów komórkowych. W związku, z czym należy mądrze podejść do tematu i pokazać możliwości, jakie dają programy oraz aplikacje, aby zachęcać dziecko do korzystania z narzędzi, które będą edukować przez zabawę. Pierwszym zetknięciem z nauką programowania mogą być wszelkie gry, które uczą podstaw i algorytmów. Wdrażanie w proste języki programowania dla dzieci powinno zacząć się w wieku wczesnoszkolnym. Najlepiej, aby dziecko znało cyfry i litery, więc odpowiednim czasem na rozpoczęcie kodowania jest 4-5 rok życia malucha. Umiejętność czytania i pisania nie jest na początku wymagana, co udowadnia, chociażby aplikacja Scratch i Scratch Jr (https://www.scratchjr.org/), ale dla lepszego zrozumienia kodu i zależności, jest ona już wymagana. Na samym początku nie jest potrzebna szkoła programowania dla dzieci, gdyż malucha w te technologiczne nowinki można wdrażać w domu, np. za pośrednictwem narzędzi Google, które są specjalnie przygotowane i dostosowane do potrzeb najmłodszym, dzięki czemu uczą przez zabawę, nie wywołują presji i niepotrzebnego stresu. Wprowadzanie w język programowania można zacząć od szóstego roku życia, np. zajęcia robotyki dla dzieci.

Kodowanie – jak nauczyć dziecko programowania?

Nauka programowania dla dzieci może rozpocząć się w domu. Malucha tematem zainteresować można poprzez wszelkie aplikacje i programy, które bawią, a jednocześnie edukują.

Jak zachęcić dziecko do programowania?

 • Nie zostawiaj malucha samego, ale wspólnie z nim poznawaj tajniki kodu, być może programowanie stanie się wspólnym hobby.
 • Nie wywołuj w dziecku presji, traktuj programowanie jak zabawę i fajny sposób na spędzenie czasu.
 • Zainteresuj tematem – robotyka dla dzieci, program Scratch, Ozoboty.
Kodowanie dla dzieci będzie tak samo proste, jak nauka mówienia lub innego języka. Maluchy zdecydowanie szybciej przyswajają wiedzę i przychodzi im to w sposób naturalny. Oczywiście – jest to także zależne od indywidualnych preferencji dziecka – jedno będzie chętniej podchodziło do tego zagadnienia, inne może się nie zainteresować tematem. Dlatego nauka programowania powinna być dla dziecka interesująca i niestresująca. Na pewno interesujące dla dziecka będą wszelkie kursy, szkolenia, wyjazdy czy półkolonie programistyczne. Dzieci łączą na nich przyjemne z pożytecznym, ucząc się poprzez zabawę, np. konstruując i programując roboty z LEGO(r). Nauka programowania dla dzieci na kursach i warsztatach dostosowana jest do grupy celowej. Dzieci od 6 do 14 roku życia mają wiele narzędzia i języków do wyboru. Pod okiem specjalistów maluchy poznają podstawy programowania w różnych językach graficznych, uczą się, jak tworzyć strony internetowe, czy jak optymalizować algorytmy. Ponadto osoby prowadzące zajęcia oswajają dziecko z pracą przy komputerze, dzięki czemu technologia przestaje być dla nich obca i niezrozumiała. Prowadzący dzięki swojemu doświadczeniu potrafi wyznaczyć cele i spowodować, że dziecko się nie zniechęci.

Nauka programowania dla dzieci – narzędzia i programy do kodowania

Istnieje wiele aplikacji i programów, które wspomagają naukę programowania dla dzieci. Nie opierają się ona tylko na surowym kodzie i algorytmach. Jest ona znacznie przystępniejsza dla malucha i uczy przez zabawę. Język programowania dla dzieci jest dostosowany do ich potrzeb i wieku, dlatego wszelkie programy edukacyjne przybierają wygląd interaktywnej gry.
 • Scratch JR – najbardziej popularny program do nauki programowania dla dzieci. Jest to bezpłatna aplikacja na tablet, która pod względem wizualnym i merytorycznym najodpowiedniejsza jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To przyjemny sposób na naukę podstaw kodowania wizualnego, gdyż w aplikacji tej z kolorowych bloków trzeba złożyć algorytm. Z pomocą Scratch Jr można tworzyć proste gry oraz aplikacje. Także na kursach i szkoleniach programistycznych dla dzieci Scratch jest najchętniej wykorzystywaną aplikacją, gdyż program ten jest pomocny przy robotyce.
 • Code.org – to aplikacja, która przeznaczona jest dla różnych grup wiekowych. Stworzona została po to, aby wśród dzieci zwiększyć świadomość i zainteresowanie zagadnieniami informatycznymi. Nauka programowania dla dzieci z pomocą tej aplikacji będzie przyjemniejsza, gdyż zawiera ona wiele przydatnych lekcji, które stopniowo zwiększają poziom trudności. Krok po kroku aplikacja wprowadza dzieci w świat kodowania – oczywiście poprzez zabawę i logiczne gry. Aplikacja cały czas się rozwija, a ze względu na dostosowanie do różnych grup wiekowych, chętnie wybierana jest przez nastolatków, którzy z jej pomocą rozpoczynają przygodę z kodowaniem.
 • PixBlocks to aplikacja, która została stworzona przez poznańskich studentów. Ułatwia naukę programowania nie tylko dzieciom, ale też młodzieży i osobom dorosłym. Przede wszystkim w prosty sposób przekazuje wiedzę na temat programowania blokowego oraz języka Python. W aplikacji tej dziecko będzie mogło stworzyć np. autorską grę. Program ten jest o tyle dobry, że opiekun wraz ze swoją pociechą może wdrażać się w tajniki programowania – i to na każdym poziomie nauki. Platforma przygotowana jest pod indywidualnego użytkownika, jak i sprawdzi się w szkole na zajęciach informatycznych.
 • Code Monkey – nauka programowania dla dzieci z zabawną małpką w tle. To edukacja przez zabawę, gdyż aplikacja została przygotowana w formie gry. Dziecko – poprzez wpisanie odpowiedniego kodu, wysyła komendy, które małpka musi wykonać. Tym sposobem gra-aplikacja uczy logicznego i kreatywnego myślenia, w łatwy oraz przyjemny sposób wykłada język programowania. Aplikacja przeznaczona jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
 • Run Marco – to kolejny program do kodowania przeznaczony dla dzieci. Przyjemna oprawa graficzna, forma angażującej gry i prosta obsługa sprawia, że nauka programowania jest przystępna dla każdego. Aplikacja bardzo często wykorzystywana jest na zajęciach lekcyjnych z informatyki, gdyż nauczyciel może w niej w prosty sposób śledzić postęp pracy ucznia.
 •  Minecraft – to bardzo popularna gra wśród dzieci (i nie tylko), której popularność nie maleje. Okazuje się, że jest ona też bardzo pomocna w nauce programowania w języku JavaScript. Ponadto z pomocą tej gry i dostępnych map dzieci samodzielnie poszukują prawidłowego rozwiązania.
 • Khan Academy – to platforma edukacyjna, której misja jest szerzenie wiedzy i dzielenie się nią. Udostępnia darmowe narzędzia dla dzieci i opiekunów, które wspomogą proces dydaktyczny. Założyciel platformy – Salman Khan – na Khan Academy dzieli się wiedza nie tylko programistyczną i informatyczną, ale też matematyczną, biologiczną, historyczną czy biologiczną. Platforma edukacyjna dostępna jest w wielu językach, by zwiększyć zasięg edukacyjny. Na Khan Academy znaleźć można kursy, filmy instruktażowe, praktyczne ćwiczenia przygotowane przez specjalistów w swoich branżach. Na platformie można założyć spersonalizowane konto i wdrażać się w kolejne poziomy wtajemniczenia w danej tematyce.
 • Robotyka – nauka programowania dla dzieci przez roboty z klocków LEGO(r)? Jak najbardziej! To bardzo popularna i chętnie wybierana technika edukacji, która jest angażująca i interesująca. Robotyka dla dzieci łączy w sobie informatykę, automatykę, sensorykę i programowanie. To zajęcia, które wyzwalają pasję do tworzenia z programowaniem i nauką. Z pomocą klocków LEGO(r) dzieci muszą zbudować robota – według własnego pomysłu, a następnie zaprogramować go w taki sposób, aby reagował on na określone komendy. Robotyka to obecnie jedno z najchętniej wybieranych zajęć dla dzieci, które wzbudza ciekawość i chęć do nauki nowych rzeczy.

Czy warto dziecko uczyć programowania?

Nauka programowania dla dzieci to temat, który rodzice i opiekunowie analizują coraz częściej, bo nie tylko daje możliwości lepszego startu zawodowego w przyszłości, ale też wpływa na rozwój dziecka, jego kreatywność, logiczne myślenie, zaangażowanie oraz szukanie najlepszych rozwiązań. Programowanie jest gimnastyką dla mózgu, dlatego jak najbardziej warto zacząć uczyć dziecko kodować. Zapisz swoje dziecko na podstawy programowania w miastach: Poznań, Wrocław, Łódź i Gdańsk!

Zapytaj o programowanie dla dziecka!


Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *