Programowanie dla dzieci – od czego zacząć, jakie są korzyści i rodzaje języków?

Nauka programowania dzieci już od najmłodszych lat to coraz częstsze zjawisko. Dzieje się tak, ponieważ coraz szybciej przyswajają one nowe technologie, które okazują się konieczne w dzisiejszym świecie. Można powiedzieć, że programowanie staje się już równie ważne, co nauka języków obcych. Nauka kodowania to cała masa zalet i korzyści: • Myślenie logicznego oraz przyczynowo-skutkowe – ponieważ dzieci uczą się na własnych błędach i bazują na nieustannie zdobywanym doświadczeniu. Programowanie wymaga poznania szeregu algorytmów i rozumienia ich, konieczne jest też przewidywanie konsekwencji danego rozwiązania i planowanie działań.

 • Wspomaganie kreatywności dziecka – w głowach dzieci budzi się wyobraźnia, która jest niezwykle ważnym elementem do dalszego rozwoju. Cały świat rozwija się właśnie dzięki nowym, lepszym pomysłom czy wynalazkom. Dzieci, które pielęgnują swoją wyobraźnię zaczynają także wcielać w życie swoje pomysły.

 • Nauka rozwiązywania problemów – mali programiści dzięki rozwiązywaniu rozmaitych łamigłówek i zadań podczas nauki programowania.Jeśli coś nie działa, to uczestnik kursów z kodowania musi tak zrobić, aby całość zaczęła poprawnie funkcjonować. Z tego względu dziecko uczy się również pokory i cierpliwości, gdyż musi na spokojnie pomyśleć i próbować jeszcze raz, aby stworzony kod lub projekt działał poprawnie.

 • Nauka myślenia twórczego oraz szukania nowych pomysłów i rozwiązań – dzieci zaczynają polegać na sobie, analizują to co zrobili do tej pory oraz zastanawiają się co dalej, uczą się tego, żeby się nie poddawać i tego, że należy wciąż próbować nowych rozwiązań.

 • Dziecko czuje się sprawcą – myśli „napisałem program i on działa”, a świadomość, że zmusiło się taką skomplikowaną maszynę do określonego działania sprawia, że nabiera też ono wiary w siebie i swoje możliwości.

 • Nauka jasnego wyrażania swoich oczekiwań – komputer, postać na ekranie czy robot nie wiedzą co dziecko chce im przekazać. Oznacza to, że oczekiwania względem nich muszą być wyrażone niezwykle precyzyjnie.

 • Umiejętność pracy w grupach – wszechobecna rywalizacja między dziećmi jest bardzo widoczna. Nie jest to pozytywna cecha i w szkole, jak i na zajęciach pozalekcyjnych online nauczyciel powinien dołożyć wszelkich starań, aby zatrzeć granicę i wypracować w dzieciach umiejętność wspólnej pracy. Nauka podstaw programowania bardzo często opiera się o wspólne działanie i znalezienie najlepszego rozwiązania. Tylko poprzez współdziałanie można osiągnąć najlepszy efekt. Nawet podczas zajęć online wspólne działanie jest widoczne i niezbędne do tego, aby osiągnąć zamierzony efekt.


PROGRAMOWANIE BLOCZKOWE


Podczas naszych zajęć uczymy dzieci programowania bloczkowego. Co to właściwie znaczy? Jest to właściwie najprostszy możliwy sposób programowania, dlatego tak dobrze spisuje się podczas zajęć z dziećmi. Polega on na pracy w programie, w którym naszym zadaniem jest przeciąganie odpowiednich bloczków w jeden ciąg przyczynowo-skutkowy. Każdy z bloczków jest konkretnie zaprogramowany, a więc daje nam zamierzony efekt czy wykonuję planowaną przez nas akcję. Istnieje też dużo prostsze wyjaśnienie, które wykorzystujemy również w pracy z dziećmi. Każdy z nas posługuje się językiem, komunikujemy się za pomocą słów i gestów. W dodatku tyczy się to każdej żywej istoty na świecie. Programowanie jest jednym z takich języków, a bloczki można interpretować jako słowa, które tworzymy w zdania.


PRZEBIEG ZAJĘĆ


Programowanie dla dzieci jest angażujące oraz ciekawe, ale – jak w przypadku każdych zajęć dodatkowych – nie można maluchów zmuszać do nauki, bo to sprawi, że się do niej zniechęcą. Natomiast, jeśli dziecko przy nauce dobrze się bawi i nie czuje presji, to nauka błyskawicznie wchodzi mu do głowy.


Naszym głównym celem jest oswajanie z najnowszymi technologiami poprzez zabawę. W czasie zajęć, dzieci oprócz programowania, rozwijają także zdolność logicznego myślenia, uczą cierpliwości, wytrwałości, jasnego wyrażania swoich oczekiwań, a także twórczego myślenia i zdolności do szukania nowych rozwiązań.


Podczas zajęć w najmłodszych grupach używamy robota Cubetto od Primo Toys, który pomaga dzieciom przyswoić wiedzę, a dzięki autorskiemu programowi edukacyjnemu sprawia, że dzieci są zainteresowane przebigiem takiej lekcji. W starszych grupach używamy już zestawów klocków LEGO, z których dzieci budują roboty przez pierwszą część lekcji, po to by na części kolejnej stworzyć program, który wprawi roboty w ruch.


W przypadku zajęć online staramy się jak najbardziej przybliżyć uczniom dotychczasowe zajęcia. Tworzymy gry i animacje, również ucząc programowania i wzbogacając zajęcia o różne historie, które mogą pobudzić wyobraźnie dzieci. Staramy się również uatrakcyjnić lekcje poprzez pokazywanie nowych robotów.


RODZAJE JĘZYKÓW PROGRAMOWANIA:


W miarę postępu technologicznego, opanowanie podstaw programowania staje się przyszłościową edukacją, a coraz częściej również koniecznością. Istnieje wiele rodzajów języków programowania, które można dostosować do wieku naszych pociech oraz do ich umiejętności. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń obecni uczniowie mają dostęp do wielu różnego rodzaju możliwości, a nawet darmowych zasobów pozwalających na wejście w świat programowania. W niedługim czasie każdy może poznać podstawy, aby już za chwilę wykorzystać tę wiedzę do tworzenia działających aplikacji, gier i stron internetowych. Obecnie wykorzystywane do nauki programowania aplikacje i programy są bardzo intuicyjne, dostosowane do wieku dziecka oraz zachęcają swoim wyglądem i obsługą. Ponadto nastawione są na pozyskiwanie wiedzy i doświadczenia oraz naukę, która pozbawiona jest stresu. • Scratch Junior i Scratch- to jeden z podstawowych programów do nauki programowania, który ze względu na łatwość użytkowania i kolorową, przejrzystą grafikę może być wprowadzony u dzieci już od najmłodszych lat (4-7 lat). Program jest doskonałym wprowadzeniem w świat komputera, gier a także robotów. Dzieci zamiast grać w gry, uczą się samodzielnego ich tworzenia. Przed Państwem kurs złożony z czternastu lekcji, które pomogą rozwinąć zdolność logicznego myślenia u dziecka. Poprzez układanie bloczków w odpowiedniej kolejności, uczymy się tworzyć zdania w języku programowania oraz obserwujemy jakie są konsekwencje naszych działań. Istnieje wersja dla dzieci najmłodszych, czyli Scratch Junior oraz rozszerzenie dla tych, którzy opanowali już podstawową wiedzę, czyli Scratch.

 • PixBlocks – nazywana jest rodzinną grą edukacyjną, która podobnie jak Scratch, wykorzystuje programowanie blokowe i podstawy języka Python. Co ciekawe, jest to polska aplikacja stworzona przez poznańskich studentów, która służy wielu szkołom programowania dla dzieci. To program dostępny dla każdego – bez względu na wiek.

 • Python – Python jest potężnym, tekstowym językiem programowania, którego dzieci w wieku 8 lat mogą z łatwością się nauczyć. Ten konkretny język sprawdza się zarówno jako punkt wyjścia do opanowania innych języków, jak i wystarczająco dobre narzędzie do dorosłego tworzenia gier, stron internetowych i aplikacji. Język programowania Python jest doskonałym wyborem dla wprowadzania kodowania. Nauka programowania dla dzieci i młodzieży w Pythonie pozwala im na poznanie rzeczywistego kodowania, jak i zachęca do korzystania z pomocy online i rozbudowanych bibliotek. Natomiast opanowanie zmiennych, pętli i innych funkcji w Pythonie da im doskonałą podstawę do radzenia sobie z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem w przyszłości.

 • Code.org – aplikacja przeznaczona dla różnych grup wiekowych, gdyż zawiera lekcje, które stopniowo zwiększają poziom wiedzy dotyczący kodowania. Z tych względów z programu chętnie korzystają nie tylko najmłodsi. Nadal jednak kodowanie w tym programie opiera się na dobrej zabawie i wizualnym przedstawieniu nauki programowania.

 • JavaScript – to świetny wybór dla dzieci, ponieważ obecnie prawie wszystko działa w tym języku. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer — wszystkie te przeglądarki używają JavaScript. Jeśli Twoje dzieci opanują ten konkretny język, nauczą się, jak przekształcać proste dokumenty internetowe w niesamowite interaktywne aplikacje i gry. Warsztaty programowania dla dzieci w JavaScript są zwykle przeznaczone dla tych młodych słuchaczy, którzy mają już pewne doświadczenie w programowaniu w Scratch lub Python. Zwykle jest to zalecane dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

 • Java – Język programowania, który niekoniecznie będzie tak prosty w przyswojeniu, jak ma to miejsce w przypadku Pythona, jednak jest bardzo pożądany, jak i znajomość tej formy kodowania wspomaga przyszłe uczenie się kolejnych, bardziej skomplikowanych opcji. Java sprawdza się jako język programowania przeznaczony dla niezdecydowanych, młodych programistów, którzy chcą zarówno tworzyć przyjemne krótkie gry i aplikacje, jak i na przykład strony WWW. Wszechstronność Javy pozwala zdecydowanie na stworzenie wszystkiego, począwszy od samych podstaw. Można w nim tworzyć zarówno aplikacje webowe, jak i natywne, gry android czy responsywne strony Internetowe pełne ciekawych graficznych ubarwień.

 • Blockly – to wizualny blokowy język programowania dla dzieci, który jest powszechnie postrzegany jako odpowiedź Google’a na Scratcha. Mówiąc dokładniej, wykorzystuje te same elementy składowe, aby pomóc dzieciom opanować kod. Jedyna prawdziwa różnica polega na tym, że Blockly jest w rzeczywistości językiem zbudowanym z kilku wcześniej istniejących języków programowania. Jest bardzo prosty w obsłudze. Użytkownicy wyjmują bloki z przybornika i układają je w sekwencji, aż stworzą swój pomysł. Po zakończeniu program sprawdza, co zostało zrobione, a jeśli kod nie jest poprawny — wraca i analizuje ponownie, aż znajdzie błąd. Blockly umożliwia każdemu opracowanie rzeczywistej, działającej aplikacji na Androida. To sprawia, że ten język to nie tylko nauka programowania dla dzieci. Użytkownicy mogą z łatwością przełączać języki, dzięki czemu mogą w dowolnym momencie zobaczyć różne typy kodu dla tego samego programu.

 • LEGO Education WeDo – Zestaw konstrukcyjny do robotyki LEGO Education WeDo™, przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Zestaw zawiera klocki LEGO oraz jeden silnik, dwa czujniki i hub, który łączy zbudowany model z komputerem. Przy pomocy prostego wizualnego języka programowania można powołać roboty do życia. Dzięki przyjaznemu podejściu, zestaw pokazuje dzieciom, że nauka może być zabawą – jest inspirująca i interesująca zarazem. Dzieci uczą się skomplikowanych zagadnień z dziedzin fizyki, inżynierii i programowania, a jednocześnie rozwijają zdolności motoryczne i umiejętności poznawcze. Wszystko to podczas zabawy klockami LEGO.

 • Hour of code – jest to międzynarodowa akcja i platforma zachęcająca do programowania. W projekcie bierze udział wykwalifikowana kadra, która udostępnia interesujące lekcje do nauki programowania. Minecraft – każde dziecko zna tę grę, znają ją także rodzice, jednak nie zawsze podchodzą do niej przychylnie. Jednak – jak się okazuje – z jej pomocą można skutecznie nauczyć się programowania w języku Python.

 • Code Combat – sympatyczny program dla dzieci, który swą konwencją zbliżony jest do gry komputerowej. Wraz z głównym bohaterem dziecko zdobywa nagrody, przechodzi przez kolejne poziomy, zyskuje dodatkowe osiągnięcia. Dziecko pomaga mu w tym, wpisując odpowiednie kody. w Code Combat można uczyć się języka programowania Python i JS.