Pierwszy język programowania – jaki będzie najlepszy dla dziecka?

Dziecko uczy się przez zabawę, łatwiej wtedy przyswaja wiedzę i nie czuje edukacyjnej presji. W obecnych czasach trudno jest oderwać dziecko od komputera, od gier czy aplikacji, które dostosowane są do wieku dziecka. Można za to wybrać dla niego takie programy, dzięki którym rozpocznie ono naukę kodowania. Nauka programowania dla dzieci jest zajęciem pasjonującym, wciągającym, rozwijającym i mocno wpływającym na pracę prawej i lewej półkuli mózgu. Jednak co ważne – nauka języka programowania dzięki aplikacjom jest pozbawiona presji, a najmłodsi uczą się przez zabawę.

Nauka programowania dla dzieci – dlaczego warto?

Dzieci mają chłonny umysł i potrafią wiele się nauczyć – o ile sposób przekazywania wiedzy jest dla nich przyjemny i bezstresowy. Wtedy dobrze kojarzą im się zagadnienia, które przyswajają. Warto więc wykorzystać ten czas, w którym umysł dziecka jest najbardziej podatny na przyjmowanie wiedzy, szybkie uczenie się nowych rzeczy. Ponadto programowanie dla dzieci jest zajęciem rozwijającym logiczne i kreatywne myślenie, buduje umiejętność radzenia sobie z problemami i szukania dla nich najlepszego rozwiązania. To cechy, które przydatne będą nie tylko w kodowaniu, ale na każdym etapie życia i edukacji.

Nauka programowania dla dzieci rozwija w nich:

 • umiejętność samodzielnego i logicznego myślenia,
 • kreatywność,
 • cierpliwość,
 • dociekliwość,
 • umiejętność pracy w grupie,
 • opanowanie,
 • zaangażowanie.

Nie każde dziecko, które uczy się programowania, musi w przyszłości zostać programistą czy związać się z branżą IT. Nauka kodu ma szereg zalet, które wpływają na ogólny rozwój prawej i lewej półkuli mózgu. Dziecko wolniej się zniechęca, bo programowanie uczy pokory, wyciągania wniosków ze swoich porażek, ale i zaczynania od nowa. Ponadto dziedzina ta często oparta jest na współpracy, dlatego maluch uczy się także działania w grupie. Co ważne – nauka programowania może stać się rodzinną pasją, dziecko razem z rodzicami może uczyć się języków programowania. Nauka kodu nie polega na wklepywaniu niezrozumiałych linijek cyfr, liczb i znaków. Programowanie jest zabawą, dlatego dziecko pierwszych języków uczy się przez gry i aplikacje.

Jak uczyć dzieci programowania?

Pierwszy język programowania dla dzieci musi być łatwy. Podobnie jak w przypadku każdej nowej dziedziny nauki, tutaj też edukacja postępuje małymi krokami, aby następnie coraz bardziej zagłębiać się w kolejne poziomy. Dziecko może zacząć naukę programowania już między 4 a 5 rokiem życia, dlatego system ten musi być dla niego przyjemny i przejrzysty oraz oparty na nauce za pośrednictwem dźwięków i obrazów. Wielu specjalistów może uważać, że to zbyt wcześnie, aby w ogóle dziecko miało styczność z elektroniką. Prawda jest jednak taka, że w wielu przypadkach nie da się tego uniknąć. Rodzice używają komputerów smartfonów i tabletów, a niejednokrotnie właśnie na tych urządzeniach włączają dzieciom bajki. Siłą rzeczy dzieci same szybko uczą się obsługi tych urządzeń i ciężko je oderwać od postępu technologicznego, w którym wzrastają. Z tego powodu warto pokazać dziecku, jak działa dany program, właśnie przez podstawy kodowania. Komputer jest narzędziem, które można zaprogramować i taką wiedzę warto przekazywać dzieciom, by zwiększyła się ich wiedza dotycząca technologii, z której na co dzień korzystają. Języki programowania najlepiej dziecku pokazać w sposób graficzny – VPL. Z pomocą kolorowych bloczków i puzzli tworzy się kod, który jest dla malucha czytelny i jasny.

Język programowania na początek dla dzieci

Obecnie nie brakuje narzędzi do tego, aby edukować dziecko z różnych dziedzin. Mnogość dostępnej ofercie na rynku sprawia, że jest w czym wybierać. Podobnie jest w przypadku języków kodowania. Dostępnych jest kilkanaście programów, które najmłodszym (jak i dorosłym) pomogą przybliżyć tajniki kodowania. Ponadto popularne stała się także robotyka dla dzieci, w której jednym z elementów jest właśnie programowanie maszyn. Ważne, aby narzędzia do nauki były dostosowane do wieku dziecka i jego indywidualnych zapotrzebowań. Jaki język programowania sprawdzi się najlepiej? Poniżej lista programów, na które warto zwrócić uwagę i zaproponować je dziecku.

 • Scratch JR – to program skierowany dla najmłodszych adeptów programowania przeznaczony dla dzieci od 4 do 7 roku życia. Jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do nauki języków programowania. Scratch JR jest bezpłatną aplikacją na urządzenia mobilne lub stacjonarne. Jest to intuicyjna gra, która opiera się na schemacie VPL (programowanie graficzne), gdyż z pomocą kolorowych bloczków można tworzyć krótkie kody graficzne. Sprawiają one, że postaci wykonują daną czynność, z ich pomocą można też stworzyć krótką animację. Ze względu na to, iż aplikacja skierowana jest do najmłodszych dzieci, nie jest tu wymagana umiejętność czytania czy pisania. Kolorowe puzzle ułatwiają korzystanie z funkcji tego narzędzia. Cała gra skupia się na wykorzystaniu elementów wizualnych.
 • Scratch – jest wersją dla starszych dzieci od siódmego do szesnastego roku życia. Ze względu na swoją intuicyjność i skuteczność korzystają z niej także dorośli, którzy chcą nauczyć się podstaw. Program Scratch stworzył Mitch Resnicki, a jego konstrukcję oparł na kolorowych blokach. Języki programowania dla dzieci dzięki takiemu obrazowemu przedstawieniu stają się łatwiej przyswajane (np. programowanie Python), a aplikację można obsługiwać w intuicyjny sposób. Z pomocą tej aplikacji można stworzyć animacje, proste gry, sterować postaciami, tworzyć interaktywne scenariusze. Dzieci widzą zależność pomiędzy komendami a wykonywanymi przez postacie ruchami. Dzięki temu uczą się komend, dostosowują je tak, aby wprawić jakiś element animacji w ruch. To narzędzie wciąga małych programistów, umożliwia im tworzenie własnych światów i interakcji z pomocą bloczków i puzzli. Co ważne – Scratch jest także społecznością internetową, dlatego swoimi projektami można dzielić się z innymi użytkownikami. Obecnie na platformie Scratch zarejestrowanych jest ponad 15 milionów użytkowników z całego świata. Najmłodsi mogą się ze sobą komunikować, a to sprzyja nie tylko nauce kodowania, ale także języków obcych.
 • Minecraft – jest popularną grą wśród dzieci, młodzieży, ale i dorosłych. Jest to survivalowa gra z otwartym światem, który jest budowany przez użytkownika. Charakterystyczna, geometryczna gra stała się światowym fenomenem, a jej popularność nie maleje. Jej celem jest budowanie świata i postaci oraz przetrwanie. Wielu rodziców uważa, że ich dziecko zbyt wiele czasu poświęca bezsensownej grze, która polega na tworzeniu świata ze sześcianów. Nic bardziej mylnego! Gra ta przybliża dzieciom zagadnienia matematyczne i fizyczne, gdyż niejednokrotnie trzeba dokonać prostych obliczeń. Ponadto rozwija kreatywne, logiczne i przestrzenne myślenie. Co ważne – z tą grą można nauczyć się podstaw programowania Python – także z wykorzystaniem elementów graficznych i sześcianów.
 • Lego Mindstorms® – łączy programowanie i robotykę. Klocki te umożliwiają budowę robota, a potem jego zaprogramowanie, aby wykonywał określone komendy. To rozrywka dla dzieci w wieku szkolnym, dzięki której mogą oni budować, jak i wprawiać w ruch.

Jaki język programowania? Na początek najlepiej sprawdzą się te powyższe, gdyż dziecko będzie uczyło się przez zabawę – nie tylko programowania, ale także logicznego, kreatywnego i przestrzennego myślenia. Nauka języków programowania może przerodzić się w pasję, która zaprocentuje w dorosłym życiu. Niemniej znajomość języków kodowania wpływa na łatwiejsze radzenie sobie z edukacją.