Dziecko uczy się przez zabawę, łatwiej wtedy przyswaja wiedzę i nie czuje edukacyjnej presji. W obecnych czasach trudno jest oderwać dziecko od komputera, od gier czy aplikacji, które dostosowane są do wieku dziecka. Można za to wybrać dla niego takie programy, dzięki którym rozpocznie ono naukę kodowania. Nauka programowania dla dzieci jest zajęciem pasjonującym, wciągającym, rozwijającym i mocno wpływającym na pracę prawej i lewej półkuli mózgu. Jednak co ważne – nauka języka programowania dzięki aplikacjom jest pozbawiona presji, a najmłodsi uczą się przez zabawę.
Dzieci mają chłonny umysł i potrafią wiele się nauczyć – o ile sposób przekazywania wiedzy jest dla nich przyjemny i bezstresowy. Wtedy dobrze kojarzą im się zagadnienia, które przyswajają. Warto więc wykorzystać ten czas, w którym umysł dziecka jest najbardziej podatny na przyjmowanie wiedzy, szybkie uczenie się nowych rzeczy. Ponadto programowanie dla dzieci jest zajęciem rozwijającym logiczne i kreatywne myślenie, buduje umiejętność radzenia sobie z problemami i szukania dla nich najlepszego rozwiązania. To cechy, które przydatne będą nie tylko w kodowaniu, ale na każdym etapie życia i edukacji.
Nie każde dziecko, które uczy się programowania, musi w przyszłości zostać programistą czy związać się z branżą IT. Nauka kodu ma szereg zalet, które wpływają na ogólny rozwój prawej i lewej półkuli mózgu. Dziecko wolniej się zniechęca, bo programowanie uczy pokory, wyciągania wniosków ze swoich porażek, ale i zaczynania od nowa. Ponadto dziedzina ta często oparta jest na współpracy, dlatego maluch uczy się także działania w grupie. Co ważne – nauka programowania może stać się rodzinną pasją, dziecko razem z rodzicami może uczyć się języków programowania. Nauka kodu nie polega na wklepywaniu niezrozumiałych linijek cyfr, liczb i znaków. Programowanie jest zabawą, dlatego dziecko pierwszych języków uczy się przez gry i aplikacje.
Pierwszy język programowania dla dzieci musi być łatwy. Podobnie jak w przypadku każdej nowej dziedziny nauki, tutaj też edukacja postępuje małymi krokami, aby następnie coraz bardziej zagłębiać się w kolejne poziomy. Dziecko może zacząć naukę programowania już między 4 a 5 rokiem życia, dlatego system ten musi być dla niego przyjemny i przejrzysty oraz oparty na nauce za pośrednictwem dźwięków i obrazów. Wielu specjalistów może uważać, że to zbyt wcześnie, aby w ogóle dziecko miało styczność z elektroniką. Prawda jest jednak taka, że w wielu przypadkach nie da się tego uniknąć. Rodzice używają komputerów smartfonów i tabletów, a niejednokrotnie właśnie na tych urządzeniach włączają dzieciom bajki. Siłą rzeczy dzieci same szybko uczą się obsługi tych urządzeń i ciężko je oderwać od postępu technologicznego, w którym wzrastają. Z tego powodu warto pokazać dziecku, jak działa dany program, właśnie przez podstawy kodowania. Komputer jest narzędziem, które można zaprogramować i taką wiedzę warto przekazywać dzieciom, by zwiększyła się ich wiedza dotycząca technologii, z której na co dzień korzystają. Języki programowania najlepiej dziecku pokazać w sposób graficzny – VPL. Z pomocą kolorowych bloczków i puzzli tworzy się kod, który jest dla malucha czytelny i jasny.
Obecnie nie brakuje narzędzi do tego, aby edukować dziecko z różnych dziedzin. Mnogość dostępnej ofercie na rynku sprawia, że jest w czym wybierać. Podobnie jest w przypadku języków kodowania. Dostępnych jest kilkanaście programów, które najmłodszym (jak i dorosłym) pomogą przybliżyć tajniki kodowania. Ponadto popularne stała się także robotyka dla dzieci, w której jednym z elementów jest właśnie programowanie maszyn. Ważne, aby narzędzia do nauki były dostosowane do wieku dziecka i jego indywidualnych zapotrzebowań. Jaki język programowania sprawdzi się najlepiej? Poniżej lista programów, na które warto zwrócić uwagę i zaproponować je dziecku.
Jaki język programowania? Na początek najlepiej sprawdzą się te powyższe, gdyż dziecko będzie uczyło się przez zabawę – nie tylko programowania, ale także logicznego, kreatywnego i przestrzennego myślenia. Nauka języków programowania może przerodzić się w pasję, która zaprocentuje w dorosłym życiu. Niemniej znajomość języków kodowania wpływa na łatwiejsze radzenie sobie z edukacją.
Najpopularniejsze wpisy
Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?
Jarek / 2020-03-19
Co warto zobaczyć z dziećmi w Poznaniu? Rozrywka dla najmłodszych
Jarek / 2020-09-23
Zabawy rozwijające twórcze myślenie i wyobraźnię
Jarek / 2020-03-26
Jaki robot na prezent? Przegląd z GO4Robot
Jarek / 2020-12-14
Współpraca z przedszkolami szansą dla szkół językowych – jak ją wykorzystać w 5 krokach
Jarek / 2021-05-27
Roboty clementoni w sklepie GO4Robot!
Jarek / 2021-01-15