Programowanie to zawód przyszłości, który cały czas się rozwija. Przez to wzrasta popyt na specjalistów, którzy będą umieć odnaleźć się w tym technologicznym świecie. To jedna z przyczyn, dla których rodzice decydują się zapisać swoje pociechy na programowanie dla dzieci. Pewny zawód w przyszłości to nie jedyny powód, dla którego zajęcia informatyczne są tak ważne w rozwoju dziecka. Dowiedz się, co jeszcze dają zajęcia komputerowe i dlaczego zapisać na nie malucha.
Dzieci obecnie wzrastają z technologią. Nie jest ona dla nich nowinką, ale codziennością. Komputer, laptop, tablet, internet oraz wszelkie aplikacje towarzyszą maluchom każdego dnia, dlatego warto, aby lepiej poznał i zrozumiał on działanie komputerów i programów. Rodzicom często wydaje się, że to, co jest niezrozumiałe i trudne do pojęcia dla nich – takie samo będzie dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Najmłodsi dużo szybciej przyswajają wiedzę i uczą się nowych rzeczy – zwłaszcza gdy połączone są z zabawą. Nauka programowania dla dzieci może przynieść bardzo owocne skutki – o ile będzie maluchowi przedstawiona w zrozumiały i przystępny sposób. Potrzebę nauki kodowania wśród najmłodszych zauważyli już specjaliści z Google, którzy opracowali programy dla dzieci, które angażują, uczą przez zabawę, rozwijają kreatywne myślenie i pozostawiają przestrzeń do wykorzystania własnych pomysłów. Darmowe platformy edukacyjne od najsłynniejszej politechniki świata MIT, czy giganta Google powstały ze względu na zauważalną potrzebę zapełnienia luki edukacyjnej. W szkołach informatyka dla dzieci przedstawiona jest w sposób lekceważący i mało interesujący, przez co – mimo iż technologia jest obecna niemalże od początku w życiu każdego malucha, to pozostaje niezrozumiana i niepoznana. W zajęciach z kodowania dla dzieci nie chodzi o to, aby najmłodszych „zaprogramować” na chęć przyswajania wiedzy przygotowującej do zawodu przyszłości, ale by zrozumieli oni informatyczne mechanizmy, które ich zaciekawią i – być może – przerodzą się w pasję.
Nauka programowania dla dzieci powinna być zabawą – zwłaszcza dla maluchów. Nie należy podopiecznych przymuszać do tego zajęcia, czy zbyt wcześnie próbować zapisać dziecko na zajęcia. Programowanie to nie tylko język dorosłych. Koncepcję algorytmu można przekazać w formie obrazków/ grafik/ piktogramów – jak to robili już nasi przodkowie w Egipcie. Dlatego naukę kodu można zacząć między 4 a 5 rokiem życia. Oczywiście czteroletnie maluchy nie będą programować w Java’ie lub Pythonie. Specjalne roboty są dostosowane do wieku dziecka. Mają one przede wszystkim wzbudzić ciekawość, uczyć kreatywności i samodzielnego myślenia. Jednak właściwa nauka programowania dla dzieci powinna rozpocząć się w wieku szkolnym.
Programowanie robotów dla dzieci to zajęcia, które łączą w sobie wiedzę techniczną z dobrą zabawą, gdyż na warsztatach do budowy robotów używa się klocków. Trzeba je więc nie tylko zaprogramować, ale też zbudować od podstaw. Z tego też względu takie zajęcia dla dzieci to nie tylko nauka, ale przede wszystkim kreatywne eksperymenty podparte logicznym myśleniem. Warsztaty te mają być dla dzieci frajdą, a nie smutnym obowiązkiem. Lego robotyka rozwija zdolności manualne, uczy cierpliwości, wpływa na zaangażowanie i odkrywanie swoich pasji, dlatego zwłaszcza młodsze dzieci powinny zacząć swoją przygodę od budowania robotów. Warto podkreślić, że zajęcia te – wbrew powszechnej opinii – nie są skierowane tylko dla chłopców, a oryginalny scenariusz wciągnie każdego!
Zajęcia z programowania i robotyki to dla dzieci przede wszystkim zabawa, która może procentować w przyszłości, przeradzając się w hobby, a następnie sposób na życie. Przy tym warsztaty te intensywnie rozbudzają kreatywność i wytrwałość, uczą pracy w grupie, gdyż niekiedy to jedyna droga do tego, aby coś zbudować. Zajęcia z programowania dla dzieci nie generują stresu, a wręcz budują w dziecku pewność siebie i swoich możliwości przez pokazywanie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Chcesz się dowiedzieć, jakie zajęcia komputerowe będą najlepsze dla Twojego dziecka? Poznań, Wrocław, Łódź i Gdańsk to miasta, w których działamy. Skontaktuj się i umów na spłakanie!
Najpopularniejsze wpisy
Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?
Jarek / 2020-03-19
Co warto zobaczyć z dziećmi w Poznaniu? Rozrywka dla najmłodszych
Jarek / 2020-09-23
Zabawy rozwijające twórcze myślenie i wyobraźnię
Jarek / 2020-03-26
Jaki robot na prezent? Przegląd z GO4Robot
Jarek / 2020-12-14
Współpraca z przedszkolami szansą dla szkół językowych – jak ją wykorzystać w 5 krokach
Jarek / 2021-05-27
Roboty clementoni w sklepie GO4Robot!
Jarek / 2021-01-15