Co rozwijają zajęcia komputerowe dla dzieci?

Programowanie to zawód przyszłości, który cały czas się rozwija. Przez to wzrasta popyt na specjalistów, którzy będą umieć odnaleźć się w tym technologicznym świecie. To jedna z przyczyn, dla których rodzice decydują się zapisać swoje pociechy na programowanie dla dzieci. Pewny zawód w przyszłości to nie jedyny powód, dla którego zajęcia informatyczne są tak ważne w rozwoju dziecka. Dowiedz się, co jeszcze dają zajęcia komputerowe i dlaczego zapisać na nie malucha.


Dlaczego warto zapisać dziecko na warsztaty z informatyki?


Dzieci obecnie wzrastają z technologią. Nie jest ona dla nich nowinką, ale codziennością. Komputer, laptop, tablet, internet oraz wszelkie aplikacje towarzyszą maluchom każdego dnia, dlatego warto, aby lepiej poznał i zrozumiał on działanie komputerów i programów. Rodzicom często wydaje się, że to, co jest niezrozumiałe i trudne do pojęcia dla nich – takie samo będzie dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Najmłodsi dużo szybciej przyswajają wiedzę i uczą się nowych rzeczy – zwłaszcza gdy połączone są z zabawą. Nauka programowania dla dzieci może przynieść bardzo owocne skutki – o ile będzie maluchowi przedstawiona w zrozumiały i przystępny sposób. Potrzebę nauki kodowania wśród najmłodszych zauważyli już specjaliści z Google, którzy opracowali programy dla dzieci, które angażują, uczą przez zabawę, rozwijają kreatywne myślenie i pozostawiają przestrzeń do wykorzystania własnych pomysłów. Darmowe platformy edukacyjne od najsłynniejszej politechniki świata MIT, czy giganta Google powstały ze względu na zauważalną potrzebę zapełnienia luki edukacyjnej. W szkołach informatyka dla dzieci przedstawiona jest w sposób lekceważący i mało interesujący, przez co – mimo iż technologia jest obecna niemalże od początku w życiu każdego malucha, to pozostaje niezrozumiana i niepoznana. W zajęciach z kodowania dla dzieci nie chodzi o to, aby najmłodszych „zaprogramować” na chęć przyswajania wiedzy przygotowującej do zawodu przyszłości, ale by zrozumieli oni informatyczne mechanizmy, które ich zaciekawią i – być może – przerodzą się w pasję.


Jak wyglądają zajęcia Online?Zalety programowania dla dzieci


Opiekunowie zapisują swoje dzieci na wiele zajęć pozalekcyjnych, które poprawią ich zdolności językowe, ruchowe, artystyczne, czy wpływają na ogólny rozwój. Ważne jest, by uczyć przez zabawę – pokazując tym samym najmłodszym, że pozyskiwanie wiedzy może być przyjemne i pasjonujące. Niezwykle popularna oraz rozwijająca jest robotyka dla dzieci, która łączy w sobie naukę programowania, automatyki, sensoryki, informatyki czy elektroniki. Uczestnik takich warsztatów musi przejść przez kilka etapów wiedzy, aby zbudować coś samodzielnie. Robotyka oraz inne kursy komputerowe mają wiele innych zalet.


Nauka programowania – plusy:  • Nauka logicznego myślenia – to największa zaleta, jaką dzieciom daje programowanie. Istnieją pewne schematy, które trzeba wykorzystać, aby wszystko działało poprawnie. Maluch uczy się dociekać i wyszukiwać rozwiązań, które będą najwłaściwsze. To umiejętność, którą warto, a nawet trzeba trenować cały czas, gdyż jej stymulowanie wspomaga naukę innych przedmiotów, ponieważ pozwala do trudniejszych zagadnień i problemów podchodzić z dystansem.

  • Wspomaga samodzielne myślenie i budowanie od podstaw – programowanie, informatyka czy robotyka wymaga od uczestników zajęć samodzielnego myślenia, gdyż niejednokrotnie – by stworzyć projekt – trzeba zaplanować swoje działania. Dzieci ponadto widzą efekt swoich prac w miarę doskonalenia swoich umiejętności. Programowanie i robotyka pokazują, że budowanie czegokolwiek zaczyna się od całkowitych podstaw, ale systematyczna nauka i wdrażanie nowej wiedzy, pozwala osiągnąć pozytywne efekty.

  • Poznawanie przez doświadczenie – kodowanie dla dzieci uczy przez zabawę, ale też dzięki niej zdobywa się doświadczenie i wchodzi się na kolejne poziomy wiedzy i umiejętności. Nauka programowania zostawia sporą przestrzeń do eksperymentowania i tworzenia metodą prób i błędów. Dzięki temu dzieci uczą się wyszukiwania najlepszych rozwiązań, które pozwolą im osiągnąć dany cel.

  • Kreatywność – nie tylko zajęcia plastyczne, ale i informatyczne oraz programistyczne uczą manualnych zdolności i rozszerzają kreatywność. Programowanie dla najmłodszych pozwala tworzyć, a do tego potrzebne jest użycie wyobraźni i przestrzennego myślenia. Najpierw trzeba sobie coś wykreować w głowie, aby dążyć do uzyskania takiego efektu w rzeczywistości.

  • Uczy pracy w grupie – warsztaty z robotyki to zajęcia, które uczą współpracy. Bardzo często nad danym projektem pracuje się w grupach, w których każdy odpowiada za określone zadanie. Tylko współdziałanie pozwala uzyskać określone efekty. Podobnie jest w programowaniu – tworzenie strony, gry, aplikacji jest udziałem kilku osób, dlatego trzeba nauczyć się ze sobą współpracować, działać na schemacie burzy mózgów, aby wspólnie tworzyć.

  • Cierpliwość – nie zawsze wszystko się udaje za pierwszym razem, niekiedy niezbędna jest metoda prób i błędów, aby projekt się udał. Nauka programowania dla dzieci to zajęcie, które uczy pokory i cierpliwości, spokojnego przeanalizowania wszystkich punktów i doszukiwania się w nich błędu, który mógłby rzutować na całość. Programowanie dla dzieci to zabawa połączona z technicznymi aspektami. Potrzebują one udziału człowieka, aby mogły działać sprawnie.

  • Daje lepszy start w przyszłość – nauka programowania rozwija logiczne i kreatywne myślenie, uczy pracy w grupie oraz pokazuje zależności. Dzieci metodą prób i błędów osiągają cel – to doskonałe podstawy rozwoju, które zaprocentują w przyszłości. Na pewno ułatwią naukę innych przedmiotów, ale też cechy te pozytywnie wpłyną na start w dorosłym życiu.

  • Pomaga wyzbyć się lęku przed nowościami – dorośli – mimo iż na co dzień używają technologii, to nie zawsze ją rozumieją i bardzo często nie radzą sobie z łatwymi czynnościami z nią związanymi. Dzieci szybciej załapują najnowsze trendy technologiczne, wszelkie aplikacje i gry, dlatego dobrze, aby lepiej poznały komputery i programowanie. Wtedy technologia przestanie być dla nich zagadką. Nauka programowania może wydawać się trudna i skomplikowana, jednak można ją przyswoić w przyjemny i zrozumiały sposób.

  • Zaangażowanie – nauka programowania dla dzieci to szkoła wytrwałości, gdyż krok po kroku przechodzi się przez różne stopnie trudności. Jest ona jednak na tyle ciekawa, że tworzenie kodu mocno angażuje, a dzieci chcą dążyć do określonego celu.


Kurs programowania dla dzieci – kiedy warto rozpocząć naukę?


Nauka programowania dla dzieci powinna być zabawą – zwłaszcza dla maluchów. Nie należy podopiecznych przymuszać do tego zajęcia, czy zbyt wcześnie próbować zapisać dziecko na zajęcia. Programowanie to nie tylko język dorosłych. Koncepcję algorytmu można przekazać w formie obrazków/ grafik/ piktogramów – jak to robili już nasi przodkowie w Egipcie. Dlatego naukę kodu można zacząć między 4 a 5 rokiem życia. Oczywiście czteroletnie maluchy nie będą programować w Java’ie lub Pythonie. Specjalne roboty są dostosowane do wieku dziecka. Mają one przede wszystkim wzbudzić ciekawość, uczyć kreatywności i samodzielnego myślenia. Jednak właściwa nauka programowania dla dzieci powinna rozpocząć się w wieku szkolnym.


Nauka programowania dla dzieci i zajęcia z robotyki


Programowanie robotów dla dzieci to zajęcia, które łączą w sobie wiedzę techniczną z dobrą zabawą, gdyż na warsztatach do budowy robotów używa się klocków. Trzeba je więc nie tylko zaprogramować, ale też zbudować od podstaw. Z tego też względu takie zajęcia dla dzieci to nie tylko nauka, ale przede wszystkim kreatywne eksperymenty podparte logicznym myśleniem. Warsztaty te mają być dla dzieci frajdą, a nie smutnym obowiązkiem. Lego robotyka rozwija zdolności manualne, uczy cierpliwości, wpływa na zaangażowanie i odkrywanie swoich pasji, dlatego zwłaszcza młodsze dzieci powinny zacząć swoją przygodę od budowania robotów. Warto podkreślić, że zajęcia te – wbrew powszechnej opinii – nie są skierowane tylko dla chłopców, a oryginalny scenariusz wciągnie każdego!


Technologia przystępna dziecku


Zajęcia z programowania i robotyki to dla dzieci przede wszystkim zabawa, która może procentować w przyszłości, przeradzając się w hobby, a następnie sposób na życie. Przy tym warsztaty te intensywnie rozbudzają kreatywność i wytrwałość, uczą pracy w grupie, gdyż niekiedy to jedyna droga do tego, aby coś zbudować. Zajęcia z programowania dla dzieci nie generują stresu, a wręcz budują w dziecku pewność siebie i swoich możliwości przez pokazywanie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Chcesz się dowiedzieć, jakie zajęcia komputerowe będą najlepsze dla Twojego dziecka? Poznań, Wrocław, Łódź i Gdańsk to miasta, w których działamy. Skontaktuj się i umów na spłakanie!