Pomysły na ciekawe zajęcia pozalekcyjne w szkole

Program nauczania w szkole podstawowej jest realizowany według ścisłych wytycznych, które mają dać dziecku fundamenty do stawiania dalszych kroków w zakresie edukacji. To, czego jednak wielu uczniom brakuje w codziennych naukowych zmaganiach, to możliwość realizowania własnych zainteresowań lub po prostu wyjścia poza utarty schemat. Naprzeciw chłonnym dziecięcym umysłom mogą wyjść zajęcia pozalekcyjne.

Zajęcia pozalekcyjne – przykłady

To, jakie zajęcia pozalekcyjne dla dzieci znajdą się w ofercie szkoły, zależy od możliwości finansowych, czasowych i przestrzennych konkretnej placówki. Niezależnie jednak od warunków, zawsze warto zaproponować uczniom choć krótką listę dodatkowych aktywności, które mogą rozwijać „po godzinach”. Oto przykłady ciekawych zajęć pozalekcyjnych w szkole podstawowej:

  • Języki obce – są nieodłącznym elementem edukacji od najmłodszych lat. Zaletą nauki obcej mowy jest nie tylko zwiększenie życiowych perspektyw i łatwiejszy start na kolejnych etapach edukacji. Ich przyswajanie to także niesamowite ćwiczenie umysłu, które przynosi mnóstwo korzyści. Dzieci są bardziej otwarte na otaczającą je rzeczywistość, trenują pamięć i logiczne myślenie, a co najważniejsze – kreatywność. Są to doskonałe zajęcia edukacyjne dla dzieci, które mogą przynieść znaczące korzyści w przyszłości.

Jak powinny wyglądać zajęcia z języków obcych? Przede wszystkim należy unikać powielania schematów z tradycyjnych lekcji, żeby najmłodsi się nie nudzili. Jeśli szkoła ma możliwość zatrudnienia zewnętrznego lektora, który nie posługuje się sztampowymi szkolnymi metodami, na pewno wpłynie to pozytywnie na atrakcyjność zajęć.

  • Zajęcia sportowe – nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że aktywność fizyczna wpływa dobrze na zdrowie i psychikę najmłodszych. Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci pragnących rozwijać sportowe pasje powinny odbywać się w duchu zdrowej rywalizacji. We współczesnej rzeczywistości gdzie dużo zawodów nierozerwalnie wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem, wpojenie młodemu człowiekowi, że sport to część zdrowego życia, jest niezwykle ważne. Rodzice skorzystają na tym, bo maluch wykorzysta na boisku lub hali swoją nadprogramową energię.
  • Zajęcia informatyczne – to pomysł na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, który rozwija szereg sprawności niezbędnych w szkole średniej i na studiach. Nauka programowania, tworzenia stron internetowych czy obsługa komputerowych aplikacji i programów jest polecana zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Jakie przynosi korzyści? Informatyka pozwala przede wszystkim ćwiczyć logiczne i analityczne myślenie. Złożone problemy i konieczność skrupulatnego wyszukiwania błędów w budowanych przez siebie algorytmach jest doskonałym ćwiczeniem dla młodych chłonnych umysłów.
  • Zajęcia artystyczne – na początku warto zaznaczyć, że nie jest to propozycja tylko dla dzieci przejawiających plastyczny talent. Wielu sprawności można się nauczyć w praktyce. Pomysłem na ciekawe zajęcia pozalekcyjne związane ze sztuką nie musi być tylko rysowanie czy malowanie. Wiele dzieci zachwyci nauka takich aktywności, jak lepienie z gliny, malowanie na torbach, koszulkach czy szkle. Uczestnicy zajęć mogą się wyciszyć i kreatywnie realizować własne pomysły.

Dlaczego warto organizować zajęcia pozalekcyjne w szkole?

Konieczność realizowania podstawy programowej nie daje najmłodszym szansy realizowania wszystkich zainteresowań podczas podstawowych zajęć w szkole. Jeśli pociecha wykazuje chęć zwiększenia swojej aktywności w konkretnej dziedzinie, warto by do rodzinnego życia wkroczyły ciekawe zajęcia pozalekcyjne w szkole podstawowej. Rolą rodziców jest zachęcenie swoich pociech do wskazania im obszarów nauki, sztuki czy sportu, które są dla nich szczególnie absorbujące, a przede wszystkim – sprawiają im przyjemność. Rolą nauczycieli jest natomiast stworzenie przyjaznej przestrzeni, w której te pasje można rozwijać. W ten sposób wizerunek szkoły nie będzie ograniczał się tylko do pracochłonnych obowiązków. Jakie zalety mają zajęcia pozalekcyjne, bez względu na ich rodzaj?

  • Alternatywa dla świetlicy – uczniowe często muszą spędzać dodatkowe godziny w szkole po skończonych zajęciach. Najmłodsi często czekają na rodziców w świetlicy, która znacznie ogranicza możliwości aktywnego spędzania czasu. Zajęcia pozalekcyjne to doskonały sposób na ciekawe wykorzystanie czasu, w którym, tak czy inaczej, dziecko przebywa w szkolnych murach.
  • Zagospodarowanie wolnego czasu – zajęcia pozalekcyjne to doskonała alternatywa dla smartfonów i telewizora, która może wypełnić część czasu pozostałego do rozdysponowania po skończonych lekcjach. Zorganizowanie dzieciom dodatkowych atrakcyjnych zajęć zwiększa liczbę dziennych czy tygodniowych aktywności, a w konsekwencji pozytywnie wpływa na umiejętność zarządzania czasem. Będzie ona nieoceniona zwłaszcza w późniejszych latach edukacji.
  • Rozrywka – tak, szkoła może dostarczać uczniom nie tylko wiedzy, ale także radości. Wspólne sukcesy osiągane na polu sportowym, językowym czy artystycznych, zdrowe współzawodnictwo i zaangażowani prowadzący przyniosą uczniom wiele zabawy i uśmiechu, a przy tym nowej przydatnej wiedzy i umiejętności. Dla wielu uczniów największą rozrywką po szkole jest jednak siedzenie przed komputerem. Nie można ich winić jeśli rodzice i nauczyciele nie zadbają o pokazanie im innych sposobów na dobrą zabawę. Nie musi to oznaczać całkowitego porzucenia technologii. Nieraz bowiem zajęcia pozalekcyjne obejmują takie pozycje, jak nauka programowania czy robotyka dla szkół i przedszkoli.
  • Uspołecznianie najmłodszych – zajęcia pozalekcyjne w szkole podstawowej często wiążą się z bliższym poznaniem dzieci z innych klas. Nie jest to sytuacja łatwa zwłaszcza dla nieśmiałych introwertyków. Jednak uczestnictwo w aktywnościach, które są szczególnie absorbujące dla takiej osoby, może pomóc jej otworzyć się na nowe znajomości i funkcjonowanie w grupie. Niezależnie od tego, czy jest to drużyna piłkarska, chór, zespół pracujący nad programowaniem robota, czy grupa konwersacyjna z angielskiego – wspólne działania dają dzieciom nie tylko rozrywkę i wypełniają wolny czas, ale także pomagają funkcjonować w społeczeństwie.
  • Wykorzystanie potencjału – w szkole dzieci rozwijają, choć w nierównym stopniu, wiele umiejętności z racji szerokiej gamy przedmiotów. Często jednak konkretna aktywność, np. nauka niemieckiego, pisanie wypracowań, gra w siatkówkę, czy budowanie prostych stron w HTML, wysuwa się na pierwszy plan. Warto zachęcić uczniów do rozwijanie tej umiejętności i nie pozwolić, by zagubiła się w gąszczu obowiązków szkolnych.
  • Wczesny start – na rozwój większości umiejętności wpływa moment rozpoczęcia aktywności w danej dziedzinie. Dziecko, które szybciej zacznie uczyć się gry na instrumencie, języka obcego czy programowania ma szansę osiągnąć na tym polu więcej w przyszłości. Jego umysł jest bardzo chłonny i nieprzeciążony. Uczeń podstawówki jest bardzo otwarty na nowe bodźce i informacje.

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci z GO4Robot

Wszystkich zainteresowanych ciekawymi zajęciami pozalekcyjnymi w Poznaniu i okolicach (a także innych miastach, widocznych na naszej stronie internetowej), zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą. Oprócz tego, zajmujemy się innymi aktywnościami, organizujemy imprezy dla dzieci w Poznaniu, a także zapewniamy rozrywkę dla dzieci w naszej interaktywnej strefie zabaw w galerii Malta. Zachęcamy do kontaktu!

Masz pytania?

Być może odpowiedź znajdziesz w tej sekcji. A jeśli nie - zapraszamy do kontaktu!

Jaki jest najlepszy pomysł na ciekawe zajęcia pozalekcyjne?

Dzieci powinny mieć możliwość wyboru dodatkowych zajęć zgodnie z ich zainteresowaniami – naukowymi, artystycznymi, muzycznymi czy informatycznymi. Są to tylko przykłady, ponieważ pasje uczniów mogą być wielorakie. Ważne więc by oferta zajęć pozalekcyjnych była różnorodna.

Dlaczego warto organizować zajęcia pozalekcyjne w szkole?

Dzięki zapewnieniu uczniom dodatkowej rozrywki i możliwości realizowania własnych pasji szkoła nie będzie kojarzyć się tylko z ciężkim obowiązkiem. Ważne jest jednak, by oferta była atrakcyjna i różniła się od programu tradycyjnych lekcji.

Jakie niestandardowe zajęcia pozalekcyjne warto wybrać?

Pozycją, która na pewno wzbudzi zainteresowanie potencjalnych uczestników, są zajęcia z programowania. Oprócz tego docenione zostaną zajęcia praktyczne, takie jak nauka szycia, czy warsztaty kulinarne dla dzieci.